GeriDünya Dünyada 'Kuzey Kore' krizi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyada 'Kuzey Kore' krizi!

Dünyada 'Kuzey Kore' krizi!

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Kim Jong-nam'ın Malezya'da uğradığı suikast sonucu öldürülmesinin ardından gerilen iki ülke ilişkilerinde yeni bir gelişme yaşandı. Kim Jong-un, Kuzey Kore'deki tüm Malezyalıların ülkeden çıkışını yasakladı. Malezya'nın misillemesi gecikmedi. ABD de Kuzey Kore’nin balistik füzelerine karşı Güney Kore’ye gelişmiş füze savar savunma sistemi yerleştirmek için düğmeye bastı. Kuzey Kore ise ABD ve Güney Kore'nin yürüttüğü ortak askeri tatbikatlar nedeniyle bölgede "nükleer savaşın eşiğine gelindiği" uyarısı yaptı.

Kuzey Kore ve Malezya'nın, büyükelçilerini karşılıklı olarak "istenmeyen adam" ilan etmesinden sonra iki ülke arasındaki gerginlik giderek tırmanıyor.

Suikastla ilgili soruşturmasını sürdüren Malezya polisi, aralarında üst düzey bir diplomatın da bulunduğu sekiz Kuzey Kore vatandaşını şüpheli olarak tespit etti. Bu kişilerden ikisinin Kuala Lumpur'daki Kuzey Kore Büyükelçiliğinde saklandığı yönündeki haberler ise krizi daha da derinleştirdi.

KUZEY KORE'DEKİ MALEZYALILARIN ÜLKE DIŞINA ÇIKIŞINA YASAK
Tansiyon her geçen saat yükselirken; bu sabah Kuzey Kore, ülkedeki tüm Malezyalıların yurt dışına çıkışını yasakladı.

Kuzey Kore'nin resmi ajansı KCNA, Pyongyang yönetiminin, Malezya'daki Kuzey Koreli diplomatlar ve vatandaşlarının güvenliği konusunda teminat verilinceye kadar Malezyalıların ülkeden ayrılmasını geçici olarak yasakladığını duyurdu.

Malezya ise bu hamleye, Kuala Lumpur'daki Kuzey Kore Büyükelçiliğindeki diplomatik personelin Malezya'dan çıkışını yasaklayarak cevap verdi.

Malezya Başbakanı Necip Rezak da Kuzey Kore'ye tüm Malezyalıları derhal serbest bırakması için çağrıda bulundu.

MİSİLLEME GECİKMEDİ
Reuters'ın haberine göre, Necip Rezak ayrıca, Malezya'daki tüm Kuzey Korelilerin ülkeyi terk etmelerine engel olunması için polise talimat verdi.

Malezya Başbakanı, "Kuzey Kore’deki vatandaşlarımızın güvenlikleri sağlanana kadar bu talimatım geçerli" ifadesini kullandı.

Şu an Kuzey Kore’de 11 Malezya vatandaşı bulunduğu belirtilirken, Malezya'daki Kuzey Koreli sayısının ise bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Malezya Dışişleri Bakanlığı geçen hafta, dünyayı sarsan suikast hakkında Malezya'da yürütülen soruşturmayla ilgili eleştirilerde bulunan Kuzey Kore Büyükelçisi'nin istenmeyen adam ilan edildiğini duyurmuştu. Malezya'ya bu soruşturma konusunda "güvenemeyeceklerini" söyleyen Büyükelçi Kang, Malezyalı yetkilileri ayrıca "dış güçlerle birlik olup dolap çevirmekle" suçlamıştı.

Kuzey Kore de bunun üzerine dün Malezya'nın Pyongyang Büyükelçisi'ni "istenmeyen kişi" ilan etmişti.

Dünyada Kuzey Kore krizi

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle