GeriDünya Koza-İpek Grubu'na ait medya şirketlerine kayyumun girişi dış basında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koza-İpek Grubu'na ait medya şirketlerine kayyumun girişi dış basında

Koza-İpek Grubu'na ait medya şirketlerine kayyumun girişi dış basında

Uluslararası ajanslar, bugün sabah saatlerinde kayyumun polis zoruyla Koza-İpek Grubu'na ait Kanaltürk TV, Bugün, Bugün TV ve Millet gazetesinin bulunduğu binaya girmesini 'son dakika' gelişmesi olarak duyurdu. 

İşte dış basında, Koza-İpek Holding'in kayyuma devredilmesinin yansımaları:

REUTERS:
İngiliz Reuters haber ajansı canlı yayın görüntülerine dayandırdığı haberinde, "Türk polisi, seçimler öncesinde, ABD'de yaşayan din adamı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hasmı (Fethullah Gülen) ile bağlantılı şirketlere yapılan operasyonlar kapsamında, muhalif bir medya şirketinin ofislerine zorla girdi" ifadesine yer verdi. 

FINANCIAL TIMES:
Türkiye medya üzerindeki kısıtlamaları genişletti: 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümeti eleştiren televizyon ve gazetelerin bağlı olduğu Koza-İpek Holding'in Ankara'daki merkezi önünde toplanan kalabalığa karşı polisin biber gazı kullanmasıyla, Türk medyası üzerindeki baskısını artırdı.

AFP:
Fransız AFP haber ajansı gelişmeleri, "Gözyaşartıcı gaz ve su sıkan Türk çevik kuvvet polisi, çarşamba günü, hafta sonu yapılacak seçimden sadece günler önce, hükümeti eleştiren bir medya grubunun İstanbul merkezine girdi" ifadesiyle aktardı. 

AFP, "eylemin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın can düşmanı olarak görülen ve ABD'de sürgünde yaşayan din adamı Fethullah Gülen'le bağlantılı holding ile ilgili tartışmalı mahkeme kararının ardından geldiğini" de ekledi.

ALMAN BASINI
Frankfurter Allgemeine Zeitung:
Polis İstanbul'da zincir kesici ile bir medya holdinginin kontrolünü ele geçirdi. Kameralar önünde gazetecilere biber gazı ve su sıkılarak müdahale edildi.

Der Spiegel: Seçimlerden birkaç gün önce devlet kurumları muhalif medyanın üzerine gidiyor. El konulan medya organları muhalefetteki siyasetçilerin sıkça göründükleri yayınlardı.

Süddeutsche Zeitung: Polis İstanbul'da hükümete karşı eleştirel yayınlar yapan medya grubuna girdi. Göstericilere çok sert müdahale edildi.