GeriDünya Kayıp Malezya uçağı Andaman Adaları'na gidiyormuş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  14
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kayıp Malezya uçağı Andaman Adaları'na gidiyormuş

Kayıp Malezya uçağı Andaman Adaları'na gidiyormuş
refid:26005180 ilişkili resim dosyası

Bir haftadır kayıp olan Malezya yolcu uçağının, rotasından çok farklı bir yönde ilerlediğine dair görüş giderek kuvvetleniyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan Çin'in başkenti Pekin'e gitmesi gereken uçağın Andaman Adaları'na yönlendirildiğine işaret ediyor.

Olayla ilgili incelemeye yakın kaynakların Reuters'a verdiği bilgiye göre, taşıdığı 239 kişiyle birlikte kaybolan MH370 sefer sayılı uçak olduğu tahmin edilen bir uçak, en son Malay Yarımadası'ndan Andaman Adaları'na doğru giderken tespit edildi.

İsimlerinin gizli tutulması kaydıyla ajansa konuşan iki kaynak, uçağın askeri radarlar tarafından son olarak tespit edildiği sırada, yön bulma noktalarını takip ederek rota belirlediğini belirtti. Kaynaklar, bunun da uçağın havacılık eğitimi alan biri tarafından uçurulduğu anlamına geldiğini söyledi.

Uçağın Andaman Denizi ve Hint Okyanusu'ndaki Bengal Körfezi'ne doğru ancak kasıtlı olarak yönlendirilebileceği belirtildi.

Malezyalı üst düzey bir polis yetkilisi ise Reuters'a yaptığı açıklamada, sabotaj ve uçak kaçırma ihtimalleri üzerinde durduklarını söyledi.

"ADAYA İNMİŞ OLAMAZ"

Uzmanlar az bir ihtimal da olsa; uçağın kaçırılarak, radarlarca tespit edilmeden bir yere indirilmiş olabileceğini belirtti. Ama Andaman Chronicle gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Dennis Giles, uçağın kendi adalarına inme ihtimalinin olmadığını ifade etti. Giles, “Bu kadar büyük bir uçağın kimsenin dikkatini çekmeden adada iniş yapabileceği yer yok. Bu büyüklükte bir uçak Andaman adasına doğru gelecek ve iniş yapacak, mümkün değil” dedi.

Kaynaklar, yeni bulgular ışığında yapılan çok uluslu arama çalışmalarının Andaman Denizi ve Hint Okyanusu'na kaydırıldığını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle