GeriDünya İşte Suriye’deki Rus hareketliliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte Suriye’deki Rus hareketliliği

İşte Suriye’deki Rus hareketliliği

Amerikan Foreign Policy dergisi yayınladığı uydu fotoğraflarının Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını kanıtladığını yazdı. Görüntüleri yorumlayan ABD’li askeri uzmanlar, Rusya’nın Lazkiye’nin güneyinde büyük bir üs kurmayı planladığını söyledi. Putin de IŞİD’e karşı savaş için Suriye’ye askeri yardım gönderdiklerini belirtti.

RUSYA’nın Suriye’de artan askeri varlığına dair tartışmalar sürerken, ABD’nin saygın yayın organlarından Foreign Policy (FP), bu ülkedeki Rus askeri faaliyetini ortaya koyduğunu öne sürdüğü uydudan çekilmiş görüntüleri yayımladı. FP, “Bu uydu fotoğrafları, Rusya’nın asker ve uçak sevk ettiği konusunda şüphe bırakmıyor” dedi. New York Times (NYT) gazetesine göre de Suriye’den gelen uydu görüntülerini inceleyen ABD’li askeri uzmanlar iktidardaki Esad ailesinin memleketi olan Lazkiye kenti yakınlarındaki üste 6 civarında T-90 tankı, 15 Howitzer tipi top, 35 zırhlı personel taşıyıcı, 200 deniz piyadesi ve 1500 personelin kalabileceği barınma tesisleri saptadı. FP, Rus askeri danışmanlarının Suriye’de uzun süredir varlığının bilindiğini, geçen yıl bir dinleme merkezinin muhaliflerce ele geçirilmesinin ardından yayınlanan görüntülerde o tesisin personelinin Rus olduğunu hatırlattı. Dergi ayrıca Suriye’de görevli Rus askerlerinin VKontakte gibi sosyal medya hesaplarında fotoğraflar paylaştığına da dikkat çekti.

İşte Suriye’deki Rus hareketliliği

EN ÖNEMLİ HAMLE

Son haftalardaki Rus askeri yığınağı ise ciddi olarak niteleniyor. NYT’ye konuşan Amerikalı yetkililer T-90 gibi son derece gelişmiş tankların da dahil olduğu konuşlandırmanın Moskova’nın son on yılların Ortadoğu’da gerçekleştirdiği en önemli askeri faaliyet olduğunu söyledi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri Kremlin’in planının Lazkiye kentinin güneyindeki havalimanını Suriye’nin batısında büyük bir askeri lojistik merkezi haline getirmek olduğunu kaydetti. Gazete, burasının aynı zamanda Esad rejimini desteklemek üzere hava saldırılarının başlatılacağı bir mevki olarak da rol oynayabileceğini de belirtti.

İRAN VE IRAK ÜZERİNDEN

Havayoluyla ulaşan Rus askeri güçlerinin hangi uçuş rotalarını izlediği de tartışma konusu. NYT, Amerikan askeri yetkililerine dayandırdığı haberinde geçen hafta 15 dev Rus Condor tipi nakliye uçağının İran ve Irak hava sahalarını kullanarak Suriye’ye ulaştığını yazdı. Bulgaristan, Washington’ın isteği üzerine geçen hafta hava sahasını Rus uçaklarına kapatmıştı. Ancak NYT’ye Amerikalı diplomatların Irak hükümetiyle 5 Eylül’de ülke hava sahasının Rus uçaklarınca kullanımına dair kaygılarını paylaşmalarına karşın Bağdat hava sahasını kapatmadı. Gazete, Amerikalı yetkililerin Bağdat’ın bu konudaki tutumunu açıktan tartışmayı tercih etmediğini de ekledi.

‘BATI, ESAD’IN İSTİFA EDECEĞİ RUS PLANINI DESTEKLEMEDİ’

Finlandiya’nın Nobel Barış ödüllü eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Suriye’deki içsavaşı bitirmek için 2012 yılında Rusya’nın Esad’ın koltuktan ineceği bir teklif sunduğunu ancak Batı’nın bunu kabul etmediğini iddia etti. İngiliz Guardian gazetesine konuşan Ahtisaari, o dönem Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitali Çurkin’in üç aşamalı bir plan önerdiğini, planın rejim ile muhalifler arasında barış görüşmelerinin başlamasının ardından Esad’ın bir aşamada görevi devretmesini de öngördüğünü açıkladı. Bu planın aşamaları muhaliflere silah desteği verilmemesi, muhalefetle Esad rejimi arasında diyalog başlatılması ve Esad’ın görevi bırakması için şık bir yol bulunmasının teklif edilmesiydi. Ahtisaari, bu mesajı ABD, İngiltere ve Fransa’nın BM temsilciliklerine ilettiğini ancak teklifin kabul görmediğini söyledi. Martti Ahtisaari, 2012’de yapılan bu teklif sırasında Batılı ülkelerin Esad’ın birkaç hafta içinde düşmesini beklediğini ve bu nedenle herhangi bir şey yapmaya gerek görmediğini öne sürdü.

PUTİN: IŞİD’E KARŞI SAVAŞ İÇİN SİLAH GÖNDERDİK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, IŞİD’le mücadele için Suriye’ye silah gönderdiklerini belirtti. Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) Liderler Zirvesi’nde konuşan Putin, Rusya’nın Suriye’yi desteklemediği takdirde o bölgenin Libya’dan da kötü durumda olacağını ve mülteci sayısının da artacağını öne sürdü. Rusya lideri, insanların Suriye yönetiminden değil, savaştan ve teröristlerin zulmünden kaçtığını savundu. IŞİD’in Irak ve Suriye sınırlarından dışarıya çıktığını ve faaliyet alanını genişlettiğini vurgulayan Putin, Afganistan’daki durumun kötüleşmesinde de IŞİD’in rolünün olduğunu ifade etti. Putin, tüm ülkelerin Suriye yönetimiyle birleşerek IŞİD’e karşı ortak mücadele etme çağrısında bulundu. Rusya lideri, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ülkesindeki sağduyulu muhalifleri yönetime getirmeyi düşündüğünü kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle