GeriDünya İsrail'den Golan'da yeni hava saldırısı: En az beş kişi öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'den Golan'da yeni hava saldırısı: En az beş kişi öldü

İsrail'den Golan'da yeni hava saldırısı: En az beş kişi öldü
refid:29870484-spot ilişkili resim dosyası

İsrail, Suriye sınırında Perşembe günü düzenlediği saldırının ardından bugün Golan Tepeleri'nde yeni bir hava saldırısı gerçekleştirdi.

İsrailden Golanda yeni hava saldırısı: En az beş kişi öldü


Saldırıyla ilgili İsrail ve Suriye'den farklı açıklamalar geldi.

İsrail, "Sınırları içine gerçekleştirilen roket saldırısından sorumlu Filistinli militanlarının öldürüldüğünü" açıkladı.

İsrail Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili Reuters haber ajansına “Beş veya altı Filistinli İslami Cihad teröristinin öldüğünü biliyoruz” dedi.

Suriye ordusu ise "İsrail uçaklarının Golan'daki bir köydeki bir sivil aracı vurduğunu ve saldırıda beş sivilin öldüğünü" belirtti.

Erken saatlerde Suriye, İsrail'in Golan Tepeleri'nde gerçekleştirdiği hava saldırısında bir Suriyeli askerin öldüğünü açıklamıştı.

İsrail ordusu Perşembe günü, "Suriye tarafından atılan roketlere karşılık olarak, Golan Tepeleri'ndeki Suriye ordusu mevzilerinin topçu atışıyla ve hava operasyonuyla vurduğunu" açıklamıştı.

Bu roketlerin bir İsrail köyünün yakınına düştüğü, yangına neden olduğu olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtilmişti.

1973'ten beri en yoğun saldırı
Uzmanlar, İsrail'in Suriye'ye yönelik Perşembe günkü hava saldırılarının Suriye krizinin başladığı 2011'den bu yana gerçekleştirilen en yoğun hava saldırıları olduğunu belirtiyor.

İsrail basını, dün gece karşılıklı top ateşlerinden yola çıkarak, Suriye'nin 1973'ten bu yana ilk kez İsrail'e top ateşi açtığını aktarıyor.

Ayrıca İsrail'in dün geceki top ateşlerinin, yine bu tarihten itibaren Suriye'ye yönelik topçu saldırılarının en yoğunu olduğu belirtildi.

Netanyahu'dan İran'a suçlama
Ordu, atılan roketlerden İslami Cihad örgütünü sorumlu tuttu.

Örgüt ise suçlamayı reddetti ve fırlatılan roketlerle ilişkisinin olmadığını savundu.

Merkezi Gazze'de bulunan İslami Cihad örgütü Suriye'de Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a bağlı ordu güçleriyle birlikte hareket ediyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada İran’ı İsrail’e roket atılması emrini vermekle suçladı.

İsrail, 1967'de 6 gün savaşı sırasında Golan Tepeleri'ni ele geçirmiş ve ilhak etmişti.

İsrailden Golanda yeni hava saldırısı: En az beş kişi öldü


Yorumları Göster
Yorumları Gizle