GeriDünya IŞİD, Kobani'de yenildiğini kabul etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  205
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD, Kobani'de yenildiğini kabul etti

IŞİD, Kobani'de yenildiğini kabul etti
refid:28100961 ilişkili resim dosyası

Suriye’nin Kobani kentine 16 Eylül’den bu yana saldıran IŞİD yenilgiyi kabul etti. Yayınladıkları videoda koalisyon uçaklarının ağır bombardımanına atıf yapan bir militan, “Her şeyi yok ettiler. O yüzden geri çekilmek zorunda kaldık” dedi.

İDRİS EMEN, KOBANİ'DEN BİLDİRİYOR - Kobani'nin köylerinde son durum: IŞİD nasıl temizleniyor?

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) 16 Eylül’den beri kuşatma altında tuttuğu Suriye’nin kuzeyindeki Kobani kentinden geri çekildiğini kabul etti.

Geçtiğimiz pazartesi günü Kobani’deki Kürt güçleri, “kenti IŞİD militanlarından temizlediklerini” açıklamıştı. Önceki gün yayınlanan bir videoda ise IŞİD militanları, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırıları nedeniyle kentten geri çekilmek zorunda kaldıklarını söyleyerek, “Savaş uçakları bizi gece-gündüz bombalıyorlardı. Her şeyi yok ettiler” dedi.

IŞİD, Kobanide yenildiğini kabul etti

Amerikan haber ajansı AP, Kobani’yi ele geçirememenin IŞİD için ağır bir darbe olduğunu belirtti. Video kaydında kuzey Afrika aksanıyla Arapça konuşan bir militan Kobani yerine Ayn el İslam adını kullanarak, “Bir süre önce bombardıman ve bazı kardeşlerimizin ölümünden ötürü Ayn el İslam’dan biraz çekildik. İslam Devleti (IŞİD) kalacak. Bunu Obama’ya söyleyin” dedi. Bir başka IŞİD militanı ise, “Savaş uçakları bina bırakmadı. Her şeyi yok ettiler. O yüzden geri çekilmek zorunda kaldık. Savaş uçakları gece-gündüz bombalıyordu. Her şeyi bombaladılar. Motosikletleri bile” dedi.

IŞİD, Kobanide yenildiğini kabul etti KOBANİ KÜRT GÜÇLERİN ELİNE GEÇTİ

KERRY: ÇOK ÖNEMLİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de önceki gün Boston’da yaptığı açıklamada Kobani’nin kurtarılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Kerry, IŞİD’in yenilgisini kabul etmek zorunda bırakıldığını kaydetti. Kerry, “Genel olarak harekâtta kat edecek çok yolumuz var. Fakat IŞİD başından beri Kobani’nin gerçek bir sembolik ve stratejik hedef olduğunu söylemişti. Bu yüzden onları oradan çıkarmak çok önemli” diye konuştu.

IŞİD, Kobanide yenildiğini kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kobani'de sivil kalmadı

IŞİD, Kobanide yenildiğini kabul etti Erdoğan'a ABD'den yanıt: Kobani'de yanlış yapmadık

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle