GeriDünya IŞİD’e karşı zeplin ve hendek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD’e karşı zeplin ve hendek

IŞİD’e karşı zeplin ve hendek
refid:29617220 ilişkili resim dosyası

BAKANLAR Kurulu’nun dünkü oturumunda Suriye sınırında IŞİD’e karşı alınacak önlemlerin ayrıntısına Hürriyet ulaştı.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, IŞİD’e karşı sınır hattında alınacak yeni önlemlerden en çarpıcısı “Zeplin gözü”nün devreye girecek olması. Buna göre sınırın kritik noktalarını havadan gözetleyecek şekilde zeplinler konuşlandırılacak. Havada sabit kalacak ve insansız hava araçlarının irtifalarından daha yüksekte konumlandıkları için çok daha geniş bir alanı gözetleme imkanına sahip olacak bu zeplinler, ABD’den satın alınacak.

450 KM HENDEK KAZILACAK

Sınır bölgesinde bulunan Hatay, Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep illerindeki hudut alay komutanlıklarının ihtiyaçlarının tespit edildiği toplantıda, 911 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırına 151 kilometre duvar örülmesi, 450 kilometrelik bölümüne ise hendek kazılması kararlaştırıldı. İnsansız hava araçları, termal kameralar ve harekete duyarlı sensörlerle donatılmış tel örgülerle güçlendirilecek olan sınırdaki güvenlik önlemlerinin maaliyetinin 4 milyar 283 bin lirayı bulacağı hesaplanıyor.

IŞİD’DE 1300 TÜRK

Dünkü Bakanlar Kurulu’nda Kamu Güvenliği Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu da yabancı savaşçılarla ilgili ayrıntılı bir rapor sundu. Bu rapordaki bazı bilgiler şöyle:
-Irak ve Suriye’de IŞİD saflarında Irak ve Suriyelilere ilaveten 24.000 yabancı savaşçının bulunduğu, örgütün toplamda 40.000 ila 70.000 arasında savaşçısı olduğu tahmin ediliyor.
-IŞİD’e katılan, geri dönen veya ölen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı 1000-1300 arasındadır.
-Şüpheli bulunan 3000’den fazla yabancı ülke vatandaşı Risk Analiz Birimlerince sorgulandı. Bu kişilerden 1000 kadarına giriş izni verilmemiş, ülke içinde tespit edilen 300’den fazla şahıs hakkında sınırdışı işlemi gerçekleştirilmiştir.
-83 ülkeden 1600’den fazla şahıs yabancı terörist savaşçı şüphesiyle Türk topraklarında yakalanarak sınır dışı edildi. 2014’de bu sayı 520 civarındayken, 2015’in ilk yarısında sayı 570’e ulaşmıştır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle