GeriDünya Irak'ta siyasette dengeler değişiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Irak'ta siyasette dengeler değişiyor

Irak'ta siyasette dengeler değişiyor

Irak'ta büyük Şii grupları, ocak ayında yapılacak genel seçimler öncesinde Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi dışarıda bırakan yeni bir ittifak oluşumuna gitti.

Şii milletvekili Reda Cavid Taki, yeni oluşuma kimin liderlik edeceği tartışmalarında ortaya çıkan anlaşmazlık nedeniyle Maliki'nin Dava Partisinin ittifakta yer almadığını açıkladı.

Taki, Dava Partisinin de ittifakta yer almasını sağlayacak sorunları aşmaya yönelik olarak dün yapılan son dakika görüşmelerinden sonuç elde edilemediğini belirtti.

Yeni ittifakın, Irak'ın en büyük Şii Partisi Irak İslami Yüksek Konseyi (IİYK), radikal Şii lideri Mukteda Essadr'ın grubunun yanı sıra laiklik yanlısı ve Sünni bazı bağımsızları da içerdiği belirtiliyor.

Dava partisinin tamamen ittifak dışında kalması halinde yeni oluşuma, İran yanlısı olarak bilinen IİYK'nin liderlik edeceği savunuluyor.
Yeni ittifak, Aralık 2005'te yapılan genel seçimlerde meclisin çoğunluğunu ele geçiren "Birleşik Irak İttifakı"nın yerini alacağı kaydediliyor.
Bu arada yeni listeyi kamuoyuna tanıtan basın toplantısında yazılı metni okuyan eski Başbakan İbrahim Caferi, 2007'de akciğer kanseri teşhisi konulan IİYK lideri Abdülaziz El Hekim'in İran'da hastanede yattığı için yanlarında olmadığına dikkati çekti.

El Hekim'in yanlarında olmasını arzu etmelerine karşın, hastalığı nedeniyle bulunamadığını belirten Caferi, yeni oluşumun Irak'ta ekonomik ve güvenlik konularına odaklanacağını açıkladı.

Caferi, "Irak Ulusal İttifakı" adını alan koalisyon adına yaptığı açıklama sırasında, Dava Partisine de kendilerine katılma çağrısında bulundu.
İbrahim Caferi, "Hangi sebeple olursa olsun bize katılmakta geciken kardeşlerimizin de bize katılmalarını ve onlarla birlikte sorumlulukları paylaşmayı istiyoruz. Kapımız onlara açıktır" dedi.

Basın toplantısında, İran'da saklandığına inanılan radikal Şii lideri Essadr bulunmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle