GeriDünya İngiliz Milletvekili David Davis'ten Putin-Esad görüşmesine ilişkin kritik açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz Milletvekili David Davis'ten Putin-Esad görüşmesine ilişkin kritik açıklama

İngiliz Milletvekili David Davis'ten Putin-Esad görüşmesine ilişkin kritik açıklama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la kısa süre önce yüz yüze görüşen İngiliz Muhafazakâr Partili Milletvekili David Davis'ten flaş açıklamalar...

Davis, BBC'den Andrew Marr'ın programında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye lideri Esad'a, "Rusya asla Suriye hükümetinin iç savaşı kaybetmesine izin vermeyecek" dediğini aktardı. 

Davis, 'seviyeli' ve 'nazik' olarak tanımladığı Esad'dan gelen bu açıklama için "Bu benim için tüm ziyaretin en önemli bölümüydü. Çünkü bu fiilen sonuçların ne olacağını açıklıyor" dedi.

Davis şöyle devam etti: "Eğer Ruslar, onların yenilmesine izin vermezse, iki muhtemel sonuç olacak. Cihatçıların zaferi, ki bu benim bakış açımdan felaket olur. Kaldı ki bu hesapta yok. Ya müzakere edilmiş bir sonuç ya da Suriye'nin zaferi olabilir."

İngiliz Milletvekili David Davisten Putin-Esad görüşmesine ilişkin kritik açıklama


Davis, Rusya'nın Suriye'deki güçlerini kısmi olarak geri çekmesine ilişkin Esad'la arasında geçen konuşmayı da açıkladı. 

Independent'ın haberine göre; Esad'a "Rus müdahalesi, Suriye ordusunu tamamen ayağa kaldırdı. Putin neden ölçüyü azalttı" diye sorduğunu belirten Davis, Suriye liderinin kendisine şu cevabı verdiğini söyledi: 

"Çünkü Rusya barış görüşmelerini durdurmakla suçlanıyordu."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle