Dünya Haberleri

DÜNYA

  İki cinayet sanığı idam cezasına çarptırıldı

  Ferit ASLAN / DİYARBAKIR, (DHA)
  04.05.2017 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, "Şahsıma karşı yapıldı" dediği imam Dr. Hoşyar İsmail cinayetinin iki sanığı idam cezasına çarptırıldı. Cezanın Barzani tarafından imzalanmasının ardından sanıkların infaz edileceği belirtildi.

  Erbil kentinde 22 Kasım 2016 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Irak Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) kurucu üyesi ve cami imamı Dr. Hoşyar İsmail’i öldürdükleri iddiasıyla cinayetten 5 gün sonra yakalanan iki kişinin yargılandığı davada bugün karar çıktı. Erbil Ceza Mahkemesi yargılama sonucunda imam İsmail’i öldüren ve ona yardım eden iki kişiye idam cezası verdi.

  Gözaltına alındıktan ve mahkemeye çakırılana kadar iki sanığın yakınlarınında kendilerini ziyaret etmediği ve sahip çıkmadıkları belirtildi. Kürt sitelerinde yer alan habere göre, duruşmayı izleyen Dr. Hoşyar İsmail’in yakınları duruşma çıkışında gözyaşı dökerken, adaletin tecelli ettiğini söyledi. mahkemenin verdiği idam kararının, Bölge yönetimi başkanı Mesut Barzani tarafından imzalanması halinde gerçekleştirileceği belirtildi.

  BARZANİ ’ŞAHSIMA KARŞI YAPILDI’ DEMİŞTİ

  Dr. Hoşyar İsmail’in öldürülmesi üzerine Bölhgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani yaptığı konuşmada, "Hoşyar hocanın şehit edilmesi, ılımlı ve birlikteliğin sesinin şehit edilmesidir. Bu insanlık dışı eylem herkese karşı ve özellikle şahsıma karşı yapılmıştır. Bir din alimine yapılan bu saldırının peşini bırakmayacağız" demişti.

   

  Etiketler: barzani , idam , hoşyar ismail
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı