GeriDünya Rus resmi ajansı iddia etti, Türkiye yalanladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus resmi ajansı iddia etti, Türkiye yalanladı

Rus resmi ajansı iddia etti, Türkiye yalanladı

Rusya'nın resmi haber ajansına konuşan askeri kaynaklar, Suriye’de oluşturulan son dördüncü İdlib çatışmasızlık ve güvenlik bölgesine TSK'ya bağlı denetim güçleri yerleşmeye başladığını iddia etti. Hürriyet'e açıklama yapan Genelkurmay kaynakları ise bu iddiayı yalanladı.

İnterfaks ajansına Suriye’nin kuzeyinde son gelişmeler hakkında bilgi veren Rus askeri kaynaklar, “Son Astana Suriye görüşmelerinde oluşturulması karara bağlanan İdlib çatışmasızlık ve güvenlikli bölgesine üç garantör ülkeden şimdilik sadece Türkiye güvenliği sağlayacak (askeri polis) olarak tabir ettiğimiz denetçi gücü bölgeye konuşlandırmaya başladı.

Rus resmi ajansı iddia etti, Türkiye yalanladı

İdlib güvenlikli bölgesine ayrıca Lazkiye, Halep ve Hama şehirleri de dahil. Üçlü garantör ülke anlaşmasına göre Türk kuvvetleri yanı sıra Rus ve İran’ın da denetçi göndermesi planlanıyor. Ancak şimdilik Bölgede Rus kuvveti bulunmuyor. Rusya genelde Suriye’nin güneyinde oluşturulan diğer 3 güvenlikli bölgede denetimlerini yoğunlaştırmış vaziyette. Anlaşmaya göre dördüncü bölgeye İran kuvvetleri de katılacak. Tahran’ın göndereceği denetçi güçler genelde Idlib kırsal kesimlerinde konuşlanacak” dendi.

Hürriyet'e konuşan Genelkurmay kaynakları ise Rus iddiasının asılsız olduğunu bildirdi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle