GeriDünya Filistinli bakanın ölümünün yankıları sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  67
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Filistinli bakanın ölümünün yankıları sürüyor

Filistinli bakanın ölümünün yankıları sürüyor
refid:27751570 ilişkili resim dosyası

Batı Şeria'daki bir protesto eylemi sırasında İsrailli askerlerle göstericiler arasında yaşanan arbede sırasında hayatını kaybeden Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn'ın ölüm nedenine ilişkin çelişkili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ebu Ayn'ın ölümünün ardından taziye mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail işgal güçlerinin bu alçakça eylemini esefle kınıyorum. Merhum Ziyad Ebu Ayn'ın hayatına mal olan bu elim hadise, İsrail'in Filistin halkına yönelik zulüm, işgal ve yıkıma dayalı pervasız tutumunun en son örneğidir" dedi.

Reuters'a konuşan Filistinli yetkili Hüseyin el Şeyh'e göre, Ebu Ayn'a yapılan otopsi işlemine katılan Ürdünlü ve Filistinli doktorlar 55 yaşındaki bakanın "darp edildiği biber gazı soluduğu ve tıbbi müdahale geciktiği için" öldüğünü söyledi.

Ancak yapılan otopsiyle ilgili bilgi sahibi olduğu belirtilen İsrailli bir kaynak ise ajansa, kalp rahatsızlığı olan Ebu Ayn'ın olay sırasında kalp krizi geçirdiğini öne sürdü.

İsrailli kaynak, "Ölümüne, stres kaynaklı yaşadığı bir koroner tıkanma neden oldu. Bu stres, boynu sıkıldığında meydana gelmiş olabilir" dedi.

Filistinli bakanın ölümünün yankıları sürüyor

Filistin'de bakan statüsünde kabul edilen Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı Ebu Ayn, Ramallah'ın kuzeyindeki Turmusayye beldesinde İsrail güçlerinin Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gruba müdahalesi sırasında yaşamını yitirmişti.

Filistinli bakanın ölümünün yankıları sürüyor

ABBAS: EBU AYN ÖLDÜRÜLDÜ
Olayın ardından Ramallah'taki Filistin Yönetim Merkezi'nde olağanüstü toplantı düzenleyen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "İsrail'in cinayetle ilgili soruşturma başlattığını ve bu konuda çeşitli senaryolar işiteceklerini" söyledi.

Abbas, "İşiteceğimiz senaryolar arasında, 'Ebu Ayn kalp krizi sonucu öldü veya biz ve askerlerimiz, Ebu Ayn'ı Turmusayye beldesinde görmedik' gibi senaryolardan sonra Bakan'ın faili meçhul bir cinayete kurban gittiği öne sürülecek ama ben diyorum ki Ziyad Ebu Ayn öldürüldü" ifadesini kullandı.

Filistinli bakanın ölümünün yankıları sürüyor

Toplantı sırasında Ebu Ayn için Fatiha okundu.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ebu Ayn'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle, Filistin Devlet Başkanı Abbas'a taziye mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Erdoğan mesajına, "Sayın başkan, aziz kardeşim" diyerek başladı ve Filistinli Bakan Ziyad Ebu Ayn'ın, "Batı Şeria'da öz vatanına sahip çıkan barışçı bir faaliyet esnasında, İsrail işgal güçlerinin saldırganlığı neticesinde yaşanan arbedede hayatını kaybettiğini derin bir teessürle öğrendiğini" belirtti.

"İSRAİL ZULMÜNÜN SON ÖRNEĞİ"
Filistinli bakana Allah'tan rahmet niyaz eden, ailesi ve yakınlarına da başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları ifade etti:
"İsrail işgal güçlerinin bu alçakça eylemini esefle kınıyorum. Merhum Ziyad Ebu Ayn'ın hayatına mal olan bu elim hadise, İsrail'in Filistin halkına yönelik zulüm, işgal ve yıkıma dayalı pervasız tutumunun en son örneğidir. İsrail'in Filistin halkının can ve malına kasteden acımasız saldırganlığı insanlık adına utanç vericidir.

Türk halkı, bu matem gününde Filistinli kardeşlerinin acısını yüreğinde hissetmektedir. Türkiye, İsrail'in gayri insani ve zorba eylemlerine karşı İslam dünyasının ve uluslararası camianın diğer üyeleriyle birlikte mücadele etmeye kararlıdır.

İsrail işgalinin bir an evvel sonlandırılarak, Filistinli kardeşlerimizin bağımsız ve egemen bir devlet çatısı altında, hürriyet içinde yaşaması için Türkiye olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Filistin halkının yanında olacağız.

Zatı alinizin şahsında merhumun ailesine ve Filistin halkına taziyelerimi sunuyor, metanet ve sabır diliyorum."

ZİYAD EBU AYN KİMDİR
"Filistin topraklarının kanseri" olarak nitelendirilen Yahudi yerleşim birimleri ve ayrım duvarına karşı faaliyet gösteren dört çocuk babası Ziyad Ebu Ayn, 1959 yılında dünyaya geldi.

ABD ve İsrail hapishanelerinde toplamda 13 yıl tutuklu kalan Ebu Ayn, 1979'da "silahlı saldırılar düzenlemek" suçlamasıyla İsrail gizli servisi Mossad ve ABD istihbaratınca yakalanmış, Chicago Hapishanesi'ne konulmuştu. ABD yönetimi Filistinli Bakanı, salıverilmesi için BM kurulundan çıkan kararlara rağmen 1981'de İsrail'e teslim etmiş, İsrail yargısı da bir sene sonra hakkında müebbet hapis cezası vermişti. Ebu Ayn, 1983'teki esir takası anlaşmasında serbest kalacağı sırada kaçırılmış, ancak 1985'teki anlaşmayla özgürlüğüne kavuşabilmişti.

Filistin Sanayiciler Birliği Üyeliği, Batı Şeria Denetim Kurulu Genel Müdürlüğü, Fetih Hareketi Yüksek Komitesi Üyeliği, Esirler Bakanlığı Müsteşarlığı gibi görevlerde bulunan Ebu Ayn, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından 10 Şubat'ta Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Yahudi Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele Komisyonu Başkanı olarak tayin edilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle