GeriDünya Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran "Caesar" ilk kez konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  53
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran "Caesar" ilk kez konuştu

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran "Caesar" ilk kez konuştu
refid:26924328 ilişkili resim dosyası

Suriye'de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen fotoğrafları sızdıran "Caesar" kod adlı askeri polis, "Suriye'de olanlar, tüm teröristlerin en kötüsü olan Beşar Esad öncülüğünde yapılan soykırım benzeri katliamdır" dedi.

Konuya ilişkin ilk kez dün ABD Kongresi'nin Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde bilgi veren "Caesar", kimliğinin deşifre olmaması için mavi bir yağmurluk, güneş gözlüğü ve şapka kullandı. Konuşma sırasında video veya ses kaydına izin verilmedi.

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran Caesar ilk kez konuştu

Suriye'deki rejim güçleri tarafından binlerce kişiye uygulanan işkenceleri ispatlayan fotoğraflar büyük poster tahtalarına asılan ve duvarlara kurulu televizyonlara yansıtılarak, oturumu izleyenlere gösterildi.

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran Caesar ilk kez konuştu SURİYE’DE İNSANLIK DIŞI GÖRÜNTÜLER

Kısık sesle Arapça konuşması İngilizceye çevrilen "Ceasar", "Ben siyasetçi değilim ve siyaseti sevmiyorum. Saygın kongrenize Suriye halkının mesajını iletmek için geldim. Suriye'de olanlar, tüm teröristlerin en kötüsü olan Beşar Esad öncülüğünde yapılan soykırım benzeri katliamdır" ifadesini kullandı.

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran Caesar ilk kez konuştu

Fotoğraflarda görülen insanları hiç kimsenin geri getiremeyeceğini belirten "Ceasar", ancak Esad'ın hapishanelerinde hala 150 binden fazla kişinin bulunduğunu vurguladı. Ceasar, "Onların kaderleri de fotoğraflarını çektiğim insanların kaderiyle aynı olacak" diye konuştu.

Uygulanan sistematik işkenceyi ve binlerce çocuk, kadın ve erkeğin katledilmesini belgeledikten sonra fotoğraflarla kaçmayı planladığını anlatan Ceasar, şöyle devam etti:
"Küçük yaştaki çocukların yanı sıra çok yaşlı insanların ve kadınların fotoğraflarını gördüm. Bazen komşularımın veya tanıdıklarımın fotoğraflarına da denk geldim. Benim dinim, bu gördüğüm korkunç suçlar hakkında sessiz kalmamamı söylüyor."

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran Caesar ilk kez konuştu

Sözlerini Kuran'dan bir ayetle bitiren Ceasar, "Kim birini haksız yere öldürürse o sanki tüm insanlığı öldürmüş gibi olur" dedi.

"BU FOTOĞRAFLAR ADALET İÇİN FERYAT EDİYOR"
Komitede bulunan her iki partiden kongre üyeleri, Barack Obama yönetiminin Suriye'de işlenen insanlık suçlarına karşı yaptıklarının yeterli olmadığı eleştirisinde bulundu.

Dışişleri Komitesi'nin Cumhuriyetçi Parti Başkanı Ed Royce, Esad rejiminin savaş suçlarından sorumlu tutulması için bir mahkeme kurulması çağrısında bulundu. Royce, "Bu kadar basit. Bu fotoğraflar adalet için feryat ediyor" dedi.

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran Caesar ilk kez konuştu

Demokratların kıdemli üyesi Elliot Engel de işkence fotoğraflarını gördüklerinde yüzlerini başka yana çevirmek istediklerini belirterek, "Ama bunu yapmamalıyız. Burada konuşurken, bunlar şu anda Suriye'de oluyor ve biz, bunu durdurmak için daha fazlasını yapabiliriz" ifadesini kullandı.

Esad rejiminin işkence fotoğraflarını sızdıran Caesar ilk kez konuştu

Suriye'de Esad rejimine bağlı askeri birlikler tarafından işkenceyle ve aç bırakılarak öldürülen rejim muhaliflerinin fotoğrafını çekmekle görevli "Caesar", 11 bin kurbana ait 55 bin fotoğrafla bu ülkeden kaçmış, Anadolu Ajansı da bu fotoğrafları kamuoyuna duyurmuştu. Yayımlanan fotoğraflar uluslararası kamuoyunda infiale neden olmuş, ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'de Suriye'de işlenen insanlık dışı işkence suçlarıyla ilgili soruşturma ve sorumluların cezalandırılması talebi gündeme gelmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle