GeriDünya Ekmeleddin İhsanoğlu: Aktif cumhurbaşkanı ile demokrasi olmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ekmeleddin İhsanoğlu: Aktif cumhurbaşkanı ile demokrasi olmaz

Ekmeleddin İhsanoğlu: Aktif cumhurbaşkanı ile demokrasi olmaz
refid:26938911 ilişkili resim dosyası

Financial Times gazetesinin bugünkü sayısında cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'yle yapılmış bir röportaj var. Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey, İhsanoğlu'yla seçim kampanyası için gittiği Antalya'da görüştü.

Ekmeleddin İhsanoğlu: Aktif cumhurbaşkanı ile demokrasi olmaz

Gazete İhsanoğlu'nu "Erdoğan'ın siyasi makinasını durdurmayı amaçlayan diplomat" olarak nitelendirdi.

Financial Times'a göre, "utangaç bir bilim adamı" olan İhsanoğlu laik bir cumhurbaşkanı adayı olarak büyük bir sınav verecek. Gazete, 70 yaşındaki İhsanoğlu'nun sandıkta yenmek istediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bugüne kadar hiç seçim kaybetmediğini hatırlatıyor.

Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey İhsanoğlu'na, Başbakan Erdoğan'ın aktif ve yürütme organının başı bir cumhurbaşkanı olmak istemesiyle ilgili görüşünü sordu. İhsanoğlu'nun yanıtı: "Böylesi bir sonuç demokrasi olmaz. Farklı bir şey olur.”

İhsanoğlu Türkiye Cumhurbaşkanı'nın "tarafsız" kalmasının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor ve ekliyor:

“Türkiye'de de zaten siyaset uzun süredir Meclis'te yapılıyor."

"Daha iyi bir dış politikaya ihtiyaç var"
İhsanoğlu Financial Times'a verdiği mülakatta Türkiye'nin daha iyi bir dış politikaya, dünyanın da daha iyi bir Türk Dış Politikası'na ihtiyaç duyduğunu söyledi.

"Dünyayla ilişkimiz karşılıklı saygıya dayalı olmalı. İdeolojik önyargıya değil" diyor İhsanoğlu...

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, Başbakan Erdoğan'ın seçimi ilk turda kazanacağını gösteren kamuoyu araştırmalarına da inanmıyor. İhsanoğlu, Başbakan'la arasındaki farkı kapattığı görüşünde.

Financial Times ise İhsanoğlu'nun örneğin Antalya'da pek de coşkulu bir konuşma yapmadığına, Erdoğan'a kıyasla medyada daha az yer bulabildiğine ve onu cumhurbaşkanlığına aday gösteren partilerden bazı çatlak sesler yükseldiğine dikkat çekti.

Ekmeleddin İhsanoğlu: Aktif cumhurbaşkanı ile demokrasi olmaz


Yorumları Göster
Yorumları Gizle