GeriDünya Çin ilk orman kentini inşaya hazırlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin ilk orman kentini inşaya hazırlanıyor

Çin ilk orman kentini inşaya hazırlanıyor

Yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını artırmaya çalışan Çin, içinde 40 bin ağaç barındıran ilk orman kent projesi için harekete geçti.

İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından tasarlanan kent, ülkenin güneydoğusundaki Guangşi bölgesindeki Liuzu şehri yakınlarında inşa edilecek. Kentin tamamlandığında 30 bin kişiyi barındırması ve dikilecek ağaçlar sayesinde yılda 10 bin ton karbondioksit emebilmesi hedefleniyor. 40 bin ağacın yılda 900 ton oksijen üreteceği de hesaplanıyor.

Çin ilk orman kentini inşaya hazırlanıyorDikilecek ağaçların yanı sıra kentin 100 farklı türden yaklaşık 1 milyon bitkiyi de barındıracağı belirtiliyor. Binaların dış cepheleri neredeyse tamamen bitkiler ve ağaçlarla kaplı olacak.

Çin ilk orman kentini inşaya hazırlanıyorKurulacak Liuzu orman kenti, Liuzu şehrine hızlı tren hattıyla bağlanacak. Orman kentte okulların ve iki de hastanenin inşa edilmesi planlanıyor.

Çin ilk orman kentini inşaya hazırlanıyorGüneş enerjisi ve jeotermal enerji ile kentin elektrik ihtiyacını da kendi kendine karşılayabileceği düşünülüyor. Kentin tamamlanması için hedeflenen tarih ise 2020.

Çin ilk orman kentini inşaya hazırlanıyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle