Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Cenevre'deki Suriye görüşmelerine Türkmenler çağrılmadı'

  Gizem KARAKIŞ / ANKARA
  25.01.2016 - 21:26 | Son Güncelleme:

  Suriye’de diplomatik çözümü öngören ve Esad rejimi ile muhalif grup temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Cenevre turu ile ilgili konuşan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Mustafa, davetli listesinde hiçbir Türkmen temsilcinin olmadığını ifade etti.

  Salih Müslim Cenevre’de iddiası"Salih Müslim Cenevre’de" iddiası

  SURİYE Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye’de çözümü öngören ve ertelenen Cenevre görüşmeleri için hazırlanan davetli listesinde hiçbir Türkmen temsilcinin olmadığını söyledi. Rusya’nın PYD’nin davet edilmesi için bastırdığını belirten Mustafa, “3.5 milyon Türkmen nüfusu görmezden gelip, kantonlar ilan edip Suriye’yi alenen bölmeye kastedenleri davet etmek, devrim ruhu ile bağdaşmamaktadır” dedi. Suriye Türkmenleri’nin Cenevre’deki görüşmelerde yer almayacak olmasını “manidar” bulan Mustafa, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

  ‘ENGELLEME iLE KARŞILAŞTIK’

  “Türkmenlerin, Suriye muhalefeti içinde engellenmesiyle karşı karşıyayız. Kurulduğumuz günden bu yana Suriye Ulusal Koalisyonu içerisinde temsiliyetimizi ve etkimizi arttırabilmek için yoğun çaba sarfetmemize rağmen hep bir engelleme ile karşılaştık. Bugün yeni bir Suriye inşa ediliyor ve Türkmenler görünmez kılınmaya çalışıyor. Bu durumu kesinlikle kabul etmiyoruz.”

  Davutoğlu CNNe konuştu: Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruzDavutoğlu CNN'e konuştu: Biz Suriyeli Kürtleri masada istiyoruz

   

  HABER ANALİZ / Deniz ZEYREK 

  TEK SORUN PYD DEĞİL

  CENEVRE görüşmelerinin, “Türkiye’nin PYD konusundaki tutumu” nedeniyle ertelendiği yorumları yapılsa da sorun sadece Türkiye ve PYD’ye boykotu ile sınırlı değil. Türk ve Amerikan diplomatik kaynaklara göre gecikmedeki etkenler şunlar:

  Türkiye PYD’yi masada görmek istemiyor. Oysa hem ABD hem Rusya PYD’yi önemli bir aktör olarak görüyor.

  ABD ve Rusya, Türkiye’nin PYD ile ilgili tutumunu Suriye bağlamından uzak görüyor ve sorunun hükümetin iç politika kaygılarından kaynaklandığına inanıyor.

  Türkmenlerin Cenevre’ye katılımı önündeki en büyük engel Rusya. Moskova, özellikle düşürülen uçağın pilotunun öldürülmesi nedeniyle ‘düşman’ olarak nitelediği Türkmenleri istemiyor.

  Katılımcı tarafların ‘tehdit öncelikleri’ farklı. ABD’ye göre 1’inci tehdit IŞİD. Dolayısıyla PYD vazgeçilmez. Rusya’ya ve Esad’a göre 1’inci tehdit ÖSO bileşenleri ve Türkmenler. Türkiye ve Suudi Arabistan ve Katar cephesi, ilk hedef olarak Esad’ın devrilmesini istiyor. 

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı