GeriDünya BAE'li bakanla 'paşa' krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

BAE'li bakanla 'paşa' krizi

BAE'li bakanla 'paşa' krizi

BİRLEŞİK Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, Medine Müdafaası kahramanı olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkan’ı ‘hırsız’ olarak niteleyen bir tweet’i paylaştı ve “İşte Erdoğan’ın dedelerinin Müslüman Araplarla ilişkisi buydu” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu paylaşıma sert tepki gösterdi.

Iraklı bir Twitter kullanıcısının paylaşımı olan ve bakanın retweet ettiği mesajda şu ifadeler yer aldı: “1916 yılında Türk Fahri Paşa’nın Medinetü’l Münevvere halkının hakkına girdiğini ve onların mallarını çaldığını, onları kaçırdığını, Şam’dan İstanbul’a “Seferberlik” ilan ederek, Medine’deki el yazması eserleri çaldığını biliyor muydunuz? İşte Erdoğan’ın dedelerinin Müslüman Araplarla ilişkisi buydu.”

YENİ MODA MI
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Zayed’in Türkler ile Arapları bir kez daha karşı karşıya getirmek isteyen propaganda yalanını retweet etmesi ayıptır. Fahreddin Paşa, İngiliz planlarına karşı Medine’yi cesurca savundu. Ne pahasına olursa olsun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saldırmak yeni moda mı” ifadelerini kullandı. Fahreddin Paşa, özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında çıkan Şerif Hüseyin İsyanı’nda zor şartlar altında Medine’de yönettiği 2 yıl 7 ay süren Medine Müdafaası ile biliniyor. ‘Çöl Kaplanı’ lakaplı Paşa, Malta’da 2 yıl 33 gün tutuklu kalmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle