GeriDünya Avusturya’da erken seçimin tarihi belli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avusturya’da erken seçimin tarihi belli oldu

Avusturya’da erken seçimin tarihi belli oldu

Avusturya’da, Başbakan Yardımcısı ve Halk Partisi (ÖVP) Başkanı Reinhold Mitterlehner’in istifasının ardından erken seçimin 15 Ekim’de yapılacağı bildirildi.

ULUSAL Meclis’ten yapılan açıklamada, erken seçime gitme kararı alan koalisyon partileri ÖVP, SPÖ ile mecliste yer alan dört muhalefet partisinin erken seçim için 15 Ekim’de anlaştığı belirtildi. Açıklamada, Başbakan Christian Kern ile Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz’un varılan anlaşmayı onayladığı da ifade edildi.
Yeni ÖVP Genel Başkanı Kurz’un başbakan yardımcılığı görevini üstlenmemesi koalisyonda gerginliğe neden olurken, bu göreve Adalet Bakanı Wolfgang Brandstetter getirildi.

BAŞBAKAN, BAKANI ELEŞTİRDİ

Başbakan Kern, Kurz’u sorumluluk almamakla eleştirerek, erken seçim tarihine kadar yasaların mecliste sağlanacak çoğunlukla çıkartılacağını, bu nedenle başbakan yardımcılığı görevini kimin üstleneceğinin çok fazla bir öneminin olmadığını söylemişti. Kern’in bu değerlendirmesi, ülkede koalisyonun fiilen bittiği yorumlarına da neden oldu.

KURZ ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Merkez sağ parti ÖVP’nin yeni Genel Başkanı Sebastian Kurz, koalisyon hükümetinin seçim kavgalarına neden olduğu görüşünü paylaşarak, erken seçim çağrısında bulunmuştu. Kurz ayrıca, hükümetin çalışma programında bulunan projelerin yaz sonuna kadar tamamlaması önerisi yapmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle