GeriDünya Arakçi: Önümüzde kutsal bir takvim yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arakçi: Önümüzde kutsal bir takvim yok

Arakçi: Önümüzde kutsal bir takvim yok
refid:29493545 ilişkili resim dosyası

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, devam eden nükleer müzakere sürecinin sonunda varılacak iyi bir anlaşmanın müzakere takviminden daha önemli olduğunu belirterek, "Önümüzde kutsal bir takvim yok" dedi.

Arakçi, İran televizyonuna yaptığı açıklamada, "Müzakereler gün gün uzatılsa bile biz sorunları çözmek için Viyana'da kalmaya hazırız" ifadesini kullandı.

Ekonomik ve siyasi engellerin kaldırılmasında ısrar ettiklerini belirten Arakçi, ayrıca "adil olmayan askeri yaptırımların halen sorun olmaya" devam ettiğini vurgulayarak, "Biz, yaptırımları genel olarak iptal etmeyi garantileyen bir anlaşma yapmaya yükümlüyüz. Bu yüzden Batı tarafı bu engelleri kaldırmaya hazır olmalıdır" diye konuştu.

Arakçi, silah ambargosunun kendi başına önemli olmadığını vurgulayarak, önemli olanın BM Güvenlik Konseyi'nin beş üyesi ve Almanya'dan oluşan 5+1 grubunun yaptırımları ve bunların kaldırılmasıyla ilgili bakış açılarını değiştirmeye duyulan ihtiyaç olduğunu aktardı.

Arakçi: Önümüzde kutsal bir takvim yok


Anlaşma metninin dışişleri bakanlarının yardımıyla hemen hemen tasarı haline geldiğini belirten Arakçi, bazı siyasi kararların alınmasını beklediğini ifade etti. Arakçi, müzakerelerde sorunları çözmek için "yapıcı çözümler" sunduklarını belirtti, "Kırmızı çizgilerimizle ilgili esneklik göstermeyeceğiz" dedi.

İRAN SİLAH AMBARGOLARININ KALDIRILMASINI İSTİYOR

Bazı medya kuruluşları, önceki gün İran'ın balistik füze ve konvansiyonel silahların alımı ve satımı üzerinde uygulanan BM yaptırımlarının kaldırılmasını talep ettiğini, bu nedenle müzakerelerin sekteye uğradığını iddia etmişti.

ABD ve AB tarafı, konvansiyonel ve balistik füzelerle ilgili yaptırımların müzakerelerin konusu ve 2 Nisan'da Lozan'da varılan uzlaşı çerçevesinin içeriğinde olmadığını ileri sürürek bu talebi reddediyor.

Rusya ve Çin'in ABD, AB ve diğer ülkelerin aksine İran'ın nükleer programının bir parçası olarak 2007'den beri uygulanan BM silah ambargosunun kaldırılmasına destek verdiği belirtiliyor.

BAKANLAR YARIN TEKRAR TOPLANIYOR


İran ile 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programını sınırlandırmayı ve yaptırımları kaldırmayı hedefleyen bir kapsamlı anlaşmaya ulaşmak için yürütülen nükleer müzakereler Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Viyana'da kalmaya devam ederken, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin akşam saatlerinde bir kez daha Viyana'ya gelmesi ve yarın dışişleri bakanları düzeyinde görüşmeler yapması bekleniyor.

Müzakerelerin ucu açık olsa da 10 Temmuz'a kadar süreceği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle