GeriDünya Almanya, İncirlik'ten çekilmek ihtimali için ABD'den yardım istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya, İncirlik'ten çekilmek ihtimali için ABD'den yardım istedi

Almanya, İncirlik'ten çekilmek ihtimali için ABD'den yardım istedi

Alman hükümetinin, Türkiye ile gerilimin aşılamaması halinde İncirlik’ten askerlerini çekmek için ABD'den lojistik destek talep ettiği ortaya çıktı. Washington’ın ise bu talebe olumlu yanıt verdiği öğrenildi.

Almanya’nın, Türkiye ile yaşadığı İncirlik gerilimi konusunda ABD ile temaslarda bulunduğu, İncirlik’ten olası çekilme durumunda Alman birliğinin yeni üslerine nakledilmesi için lojistik destek istediği öğrenildi. DW Türkçe’nin diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Türkiye ile İncirlik konusunda uzlaşma ihtimalini zayıf gören Alman hükümeti, Tornado keşif uçakları ile yakıt ikmal uçağını Ürdün’de konuşlandırma seçeneği üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in gelecek günlerde Türkiye’ye yapmayı planladığı ziyarette son bir kez soruna çözüm bulmayı deneyeceği, sonrasında Alman hükümetinin nihai kararını vereceği kaydediliyor. Türkiye’nin Alman milletvekillerine İncirlik ziyareti için izin vermemesi nedeniyle kamuoyunda büyük baskı altında olan Alman hükümeti, Federal Meclis'in talebi doğrultusunda konuyu en kısa zamanda netliğe kavuşturmayı hedefliyor.

DESTEK GÖRDÜ

Edinilen bilgilere göre İncirlik gerilimi, ABD ile Almanya arasında yürütülen askeri ve diplomatik temaslarda masaya yatırıldı. ABD yönetimine, Almanya’nın Suriye’de DEAŞ ile mücadele eden uluslararası koalisyona desteğini sürdürmek istediği, Türkiye ile yaşanan siyasi gerilim nedeniyle bu misyonun İncirlik’ten sürdürülmesinin güçleştiği, desteğin Ürdün’deki Muvaffak Salti Askeri Üssü'nden sürdürülebileceği iletildi. Amerikalıların Ürdün’de ABD’nin yanı sıra Hollanda ile Belçika birliklerinin de görev yaptığını, üssün “bir hayli kalabalık” olduğunu söyledikleri, ancak Almanya’nın bu yönde karar alması durumunda, ellerinden gelen desteği vereceklerini ilettikleri de öğrenildi.

260 ALMAN ASKERİ VAR

Ele alınan bir diğer önemli konu da Aralık 2015’den bu yana İncirlik’te görev yapan, Tornado keşif uçakları, yakıt ikmal uçağından oluşan Alman birliğinin nakli. Alman birliğinin DEAŞ ile mücadeleye verdiği kilit desteğin nakil sırasında durma noktasına geleceği ve bu sürenin mümkün olduğu ölçüde sınırlı tutulması görüşüldü. Almanya’nın naklin olabildiğince hızlı gerçekleşmesi için ABD’den lojistik destek talebinde bulunduğu, Washington yönetiminin de destek sözü verdiği belirtildi. İncirlik’te halen yaklaşık 260 Alman askeri görev yapıyor ve burada konuşlu Tornado savaş uçakları ‘Recce' adı verilen yüksek çözünürlüklü kameraları ile Suriye ve Irak'ta DEAŞ hedefleri üzerinde keşif uçuşları gerçekleştiriyor. Bu uçuşlarda elde edilen istihbarat, koalisyon güçlerinin hava operasyonlarında kullanılıyor. İncirlik’ten ayrıca Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Airbus A310 tipi askeri uçak da koalisyon güçlerinin jetlerine havada yakıt ikmali yapıyor.

Almanya, İncirlikten çekilmek ihtimali için ABDden yardım istedi

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (02.06.2017)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle