GeriDünya Alman basını yazdı! 'Avrupa Türkiye'ye ödemeye yanaşmıyor'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman basını yazdı! 'Avrupa Türkiye'ye ödemeye yanaşmıyor'

Alman basını yazdı! 'Avrupa Türkiye'ye ödemeye yanaşmıyor'

Almanya'da yayın yapan Spiegel Online, aralarında Almanya'nın da bulunduğu birçok Avrupa ülkesinin Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye'ye sıradaki ödemeleri yapmaktan kaçındıklarını yazdı.

2015 sonbaharında yaşanan Avrupa’ya mülteci akınını önlemek için AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci sözleşmesinin sallantıda olduğu iddia edildi. Alman haber sitesi Spiegelonline’a göre AB ülkeleri mülteciler için para yardımında yan çiziyor.

AB ile Türkiye 18 Mart 2016’da Avrupa’ya mülteci akınını durdurmak için sözleşme imzalamıştı. Türkiye’nin mülteci göçünü önlemesi ve kaçak gelen mültecileri geri alması karşılığında AB, Türkiye’ye vize muafiyeti, AB üyelik müzakerelerini genişletme ve mülteciler için 6 milyar Euro para yardımı ödemeyi kabul etti. Vize muafiyeti ve üyelik müzakereleri sözünü yerine getirmeyen AB, şimdi de mülteciler için kalan para yardımını ödemede anlaşmazlığa düştü.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker son olarak para yardımını ödemeye devam edecekleri güvencesi vermesine rağmen, Spiegel Online’ın haberine göre başta Almanya, bazı AB ülkeleri bu parayı ödemek istemiyor. İlk yardım dilimi üç milyar Euro’nun üçte birini AB Komisyonu üstlendi. Üçte ikisi ise üye ülkelere büyüklüğü ve ekonomik gücüne göre paylaştırıldı. AB Komisyonu 3 milyar Euro’luk ikinci dilimin de aynı prensip üzerinden ödenmesini istiyor. Ama bazı AB üyeleri buna karşı çıkıyor. Almanya, Fransa, Avusturya, İsveç, Danimarka ve Finlandiya geri kalan 3 milyar Euro’nun tamamının AB Komisyonu tarafından ödenmesi için ortak mektup yazdı. AB komisyonu Başkanı Jean Claude-Juncker ise bu talebi reddediyor.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (03.04.2018)İşte 'Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

Yorumları Göster
Yorumları Gizle