GeriDünya Akdeniz'de mülteci dramı! 126 kişiye ulaşılamıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akdeniz'de mülteci dramı! 126 kişiye ulaşılamıyor

Akdeniz'de mülteci dramı! 126 kişiye ulaşılamıyor

Akdeniz'de Libya açıklarında en az 126 yasa dışı göçmeni taşıyan bir bottan haber alınamadığı bildirildi. Açıklamada, en az 126 kişi bulunan botun, motorunun insan kaçakçıları tarafından çalınması sonucu battığından endişe edildiği vurgulandı.

"BOTUN BATTIĞI BİLGİSİNE ULAŞTIK"

IOM Sözcüsü Flavio Di Giacomo ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu botun battığı bilgisine ulaştıklarını ifade etti. Libyalı balıkçıların botun batmasının ardından kurtardığı 4 kişiyi Akdeniz açıklarında bin dolayında yasa dışı göçmeni taşıyan gemiye teslim ettiğini belirten Di Giacomo, daha sonra bu göçmenlerin İtalya'nın Palermo limanına getirildiğini kaydetti.

Di Giacomo, "Kurtulan görgü tanıkları, göçmenlerin yolculuk ettiği bota yanaşan insan tacirlerinin botun motorunu zorla aldıklarını anlattı. Tanıklar, 126 kişiyi taşıyan botun daha sonra su almaya başlayarak battığını aktardı. Söz konusu olayı başka teknedeki tanıklar da teyit etti." ifadelerini kullandı.
Sözcü Di Giacomo, göçmenleri taşıyan botların motorlarının çalınmasının daha önce karşılaşılan bir durum olduğu bilgisini de paylaştı.
Bottakilerin çoğunun Nijeryalı ve Sudanlı oldukları da aktarıldı. Akdeniz'de geçen yıl 5 bini aşkın kişi denizi geçmek isterken hayatını kaybetmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle