GeriDünya Acaristan'da olağanüstü hal
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Acaristan'da olağanüstü hal

Gürcistan'ın Acaristan özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, bugünden geçerli olmak üzere olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

İnterfaks, Acaristan Parlamentosu Başkanı Georgi Tsintsikladze'nin Batum'da düzenlediği basın toplantısında Parlamento tarafından alınan kararı açıkladığını duyurdu.

Tsintsikladze, bölgedeki durumun her saat başı giderek daha gerginleştiğini belirterek, ''Böyle bir durumda, olağanüstü hal ve bugünden itibaren sokağa çıkma yasağı ilan etmek en mantıklı ve en haklı kararı aldığımızı gösteriyor'' diye konuştu.

Gürcistan'daki merkezi hükümetin Acaristan'ı işgal etmek için orduyu topladığı yolunda bilgiler edindiklerini kaydeden Tsintsikladze, ''Mevcut durumda, böyle bir hareket (Gürcistan'ın orduyu toplaması) şimdiden tahmin edilemeyecek olaylara neden olabilecek bir intihar yolu'' dedi.

Tsintsikladze, parlamentonun bugün olağanüstü toplantısına dün Gürcistan Parlamentosu'nda alınan kararları gerekçe olarak göstererek,''Gürcistan Parlamentosu'ndaki bu kararlar suçlular tarafından hazırlandı'' dedi.

Gürcistan Parlamentosu dün, Gürcistan Anayasası'nda belirtilen ülkenin toprak bütünlüğünün güvence altına alınması, Acaristan'da her türlü insan hakları ihlaline ve insan haklarını ihlal eden kişilere karşı Gürcistan İçişleri Bakanlığı ve genel savcısının gerekli yasal tedbirleri uygulama yetkisi tanıyan bir karar almıştı.

Parlamento'nun aldığı kararda, şunlar kaydedilmişti:

''Devlet Güvenlik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Acaristan'daki yasadışı silahlı oluşumları dağıtmak, insanlara yasadışı bir şekilde dağıtılan silahları toplamak için bir plan hazırlayacak ve bunu uygulayacak. Gürcistan askeri kurumları ve güvenlik güçleri, Devlet Başkanı tarafından verilen talimatların yerine getirilmesini engelleyenlere karşılık verecek. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı uluslararası topluluğu Acaristan'daki zor durum ve insan hakları ihlalleri konusunda bilgilendirecek.''

Acaristan ve Gürcistan arasındaki ilişkiler bu yıl içinde sık sık gerilirken, Acaristan gerginleşen ilişkiler yüzünden 18 Şubat ve 14 Mart tarihlerinde 2 defa sıkıyönetim ilan etmişti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Şaakaşvili ve Acaristan Özerk Cumhuriyeti Aslan Abaşidze'nin görüşmelere başlamasının ardından özerk cumhuriyetteki olağanüstü hal durumu kaldırılmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle