GeriDünya AB'den Türkiye'ye önemli 'ekonomik işbirliği' mesajı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'den Türkiye'ye önemli 'ekonomik işbirliği' mesajı

AB'den Türkiye'ye önemli 'ekonomik işbirliği' mesajı

Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu komiseri Hahn, "Türkiye Avrupa Birliği perspektifinden uzaklaşıyor. Dostane ilişkilerin tekrar kurulması halinde Türkiye ile Avrupa ekonomik anlamda işbirliği yapabilir" dedi.

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn Reuters'a yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiminde Avrupa Birliği'ne üyelikten, en azından şimdilik, vazgeçtiğini ifade ederek, dostane ilişkilerin tekrar kuruması halinde ekonomi alanında işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Aday ülkelerin AB'ye üyelik çalışmalarından sorumlu olan Hahn, Reuters ile söyleşisinde, "Türkiye'nin Avrupa perspektifinden uzaklaştığı herkes için net, en azından şimdilik" dedi.

AB ülkeleri dışişleri bakanlarının Malta'daki toplantısının ardından konuşan Hahn, "İlişkilerimizin odağında başka bir şey olmalı" dedi. Fransa ve Almanya, dışişleri bakanları toplantısında Ankara ile ticaret ve güvenlik temelli yeni bir ilişki kurulması fikrine öncülük ettiler.

Hahn, "Gelecekte neler yapılabileceğini görmemiz, bir çeşit işbirliğini tekrar başlatabilir miyiz, bunu görmemiz gerekiyor" dedi.

Türkiye'nin 2005 yılında başlayan AB'ye tam üyelik görüşmeleri Kıbrıs kaynaklı siyasi engeller ve bazı AB üyelerinin 80 milyon nüfusa sahip büyük bir ülkeyi birliğe alma konusundaki tereddütlerinden dolayı son yıllarda fiilen durmuştu.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle