GeriDünya ABD'den Avrupa'yı korkutan rapor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'den Avrupa'yı korkutan rapor

ABD'den Avrupa'yı korkutan rapor

ABD İç Güvenlik Komitesi raporuna göre, IŞİD’e katılmak için Suriye veya Irak’a gidip tekrar Avrupa’ya dönenlerin sayısının 2 bin kişiye ulaştığı ifade edildi.

ABD İç Güvenlik Komitesi (Homeland Security Committee) raporu, terör örgütüne dünyanın her tarafından katılım olduğunu ortaya koydu.

Habertürk'ün haberine göre; raporda, IŞİD’e 120 ülkeden toplam 38 bin 200 savaşçının katıldığı belirtildi. Batı ülkelerinden IŞİD'e katılanların sayısı ise 6 bin 900 oldu.

Raporda, IŞİD sempatizanlarının hangi ülkelerden katıldıkları yer almazken, IŞİD'e katılmak için Suriye veya Irak’a gidip tekrar Avrupa’ya dönenlerin sayısının ise 2 bin kişiye ulaştığı ifade edildi.

CNN International’ın daha önce yayımladığı bir raporda ise IŞİD’e katılanların haritasına yer verildi.

YAŞLARI 20 VE ALTI

Bu raporda, Batı ülkelerinden IŞİD’e katılanların sayısı 3 bin 400 olarak verildi. Aralık 2015’te New York merkezli güvenlik araştırma şirketi Soufan Group’un yayımladığı raporda ise bu sayı 5 bin olarak yer aldı.

Raporda, terör örgütüne katılanlardan 3 bin 800’ünün sadece 4 Avrupa ülkesinden olduğu ifade edildi.

Fransa’dan bin 800, İngiltere ve Almanya’dan 760, Belçika’dan 470 kişinin IŞİD’e katıldığı belirtildi. Katılan teröristlerin yaş gruplarının 20 ve altı olduğu kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle