GeriDünya AB, FETÖ dosyasını istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB, FETÖ dosyasını istedi

AB, FETÖ dosyasını istedi

TÜRKİYE - Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde yaşanan gerilimlerin temel unsurlarından biri olan terörle mücadele konusunda adım atmak için taraflar, bir ay içinde üst düzey bir ‘Terörle Mücadele Diyalog’ toplantısı yapacak. Hürriyet’e bilgi veren diplomatik kaynaklar, Brüksel’in son dönemde FETÖ konusunda daha ciddi duruş sergilediğini ve Ankara’dan konuyla ilgili kanıtlar içeren dosya göndermesini istediği belirtti.

AB - Türkiye siyasi direktörleri önceki gün Brüksel’de bir araya gelerek ikili gündem maddelerini masaya yatırdı. Terör örgütü DEAŞ’la mücadelenin yanı sıra, PKK terör örgütünün sembollerinin AB’de yasaklanması da gündemdeydi. Brüksel, bu konuda adım atmak için uygun yöntemler üzerinde çalışma yapıyor. Almanya’da sözkonusu sembollerin kullanımının yasak olduğunu hatırlatan diplomatik kaynaklar, bu uygulamanın AB geneline genişletilmesi için çalışma yapıldığını belirtiyor.

Toplantının bir diğer gündemi AB - Türkiye arasında yapılan mülteci anlaşmasının parçası olarak Türk vatandaşlarına Shengen bölgesinde vize uygulamasının kaldırılması konusuydu. Vize serbestisi diyaloğunu başlatmak için Ankara’nın geriye kalan beş kriteri tamamlamasını bekleyen Brüksel’in önceliği, terörle mücadele yasasında yapılacak değişiklikler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle