GeriDünya 91 yaşındaki kadın Nazi'lere yardım ve yataklıktan yargılanacak ama...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

91 yaşındaki kadın Nazi'lere yardım ve yataklıktan yargılanacak ama...

91 yaşındaki kadın Nazi'lere yardım ve yataklıktan yargılanacak ama...

Almanya'da yaşayan 91 yaşındaki bir kadın, Nazi'lerin ölüm kamplarında SS subaylarına yardım ve yataklıkla suçlanıyor. 20 yaşındayken Nazi telsizcisi olarak çalıştığı belirlenen kadın, 260 bin Yahudi'nin katledilmesine yardım suçlamasıyla yargılanacak. Olayın ilginç yanı ise suçu içlediği iddia edilen dönemde reşit olmayan kadının, gençlik mahkemesinde yargılanacak olması.

Yasalar gereği adı açıklanmayan kadının, 1944 yılı Nisan ile Temmuz ayları arasında Auschwitz Toplama Kampı'nda kumandanlık telsizcisi olarak çalıştığı saptandı. Bugüne dek Schleswig-Holsteim Eyaleti'nde dikkat çekmeden yaşayan kadının, iddialarla ilgili olarak ifade vermeyi reddettiği öğrenildi.

Almanya'nın Schleswig-Holstein Eyaleti Başsavcısı Heinz Döllel kadınla ilgili yeterli kanıt bulunduğunu açıkladı. Başsavcı, eldeki delillerin incelendiğini ve mahkemenin başlamasının gelecek yıla kadar sürebileceğini bildirdi. Dava, Kiel Eyalet Mahkemesi'nde açıldı.

KARARIN GELECEK YIL ÇIKMASI BEKLENİYOR

Olayda dikkat çeken ayrıntılardan biri de bugün 91 yaşında olan kadının suç işlediği öne sürülen dönemde reşit olmaması. Bu da açılacak davaya gençlik mahkemesinin bakacağı anlamına geliyor. Bu durumda kadın en fazla 10 yıl hapis cezası alacak.

Davaya son şeklini, konuyu inceleyecek olan Eyalet Adalet İdaresi Nasyonal Sosyalist Suçları Aydınlatma Merkezi verecek. Kararın gelecek yıl içerisinde çıkması bekleniyor. 

Geçen Temmuz ayı içerisinde Lüneburg'ta görülen bir davada, Auschwitz muhasebecisi olarak anılan 94 yaşındaki Oskar Gröning, Auschwitz Toplama Kampı'nda Yahudilerin öldürülmesine yardım ettiği gerekçesiyle dört yıl ceza almıştı.

Gröning, mahkemede kampa gelenlerin kayıtlarını tuttuğunu ve değerli ve eşyalarını alarak Berlin'e gönderdiğini itiraf etmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle