Ege Haberleri

EGE

  Dikili bu sabah

  Taylan YILDIRIM-Hüsnü EVREN/DİKİLİ(İzmir), (DHA)
  08.04.2016 - 11:30 | Son Güncelleme:

  İZMİR’den yasa dışı yollarla 20 Mart’tan sonra Yunan adalarına geçen sığınmacıların geri kabullerine 4 günlük aradan sonra tekrar başlandı. Midilli Adası’ndan ilk seferde Lesbos gemisine alınan 45 sığınmacı, Dikili’ye getirildi. Geminin denize açılması sırasında iadeye karşı çıkan aktivistlerin denize atlayıp geminin açılmasını engellemeye çalıştıkları belirtildi.

  Dikili bu sabah

  AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmayla, 20 Mart’tan sonra Yunanistan’a geçen sığınmacıların iadesini öngören Geri Kabul Anlaşması’nın uygulanmasında, 4 gün aradan sonra tekrar başlandı. Geçen pazartesi 202 kişinin iadesiyle ilk kabulden sonra Yunanistan tarafında başlayan eylemler ve iltica isteklerinden dolayı, planlar değişti. Çarşamba günü yapılması öngörülen iadeler bugüne ertelendi. Bugün de Midilli Adası’ndaki Irak, İran, Pakistan, Afganistan uyruklu 45 sığınmacı Lesbos gemisine alındı. Sığınmacıların yine aynı sayıda Frontex görevlileri de eşlik etti. Gemi limandan ayrılırken, sığınmacıların iadesine karşı çıkan aktivistleri protesto gösterisi yaptığı, üçünün denize atlayarak geminin önüne geçmeye çalıştığı ifade edildi. Protesto gösterileri arasında Midilli’den ayrılan Lesbos gemisi, saat 09.10’da Dikili Limanı’na yanaştı.

  TEK TEK GEMİDEN ALINDI

  Geminin limana yanaşmasından sonra sığınmacılar tek tek gemiden alındı. Yunanistan’dan gelen bilgilerle, eldeki bilgilerin karşılaştırılmasından sonra sığınmacılarınh iadeleri kabul edildi. Sağlık kontrolünden geçirilen sığınmacıların parmak izleri alındı fotoğrafları çekildi. İl Göç İdaresi görevlilerinin gözetiminde yapılan bu çalışmalardan sonra sığınmacılar, polisin eskortluk yaptığı otobüslerle Kırklareli’ndeki merkeze götürülecekleri açıklandı. Bu arada olası olayların önüne geçebilmek için, çevik kuvvet ekibi de TOMA eşliğinde limanda önlem aldı.

  İADE ÖNCESİ 2 İNTİHAR GİRİŞİMİ 

  Yunanistan’da yayın yapan ’www.enikos.gr’ adlı sitenin haberine göre, bu sabah Dikili’ye gönderilecek sığınmacıların arasında bulunan bir Afgan genç, bir kutu ilacı içtikten sonra limanda beklerken fenalaştı. Ambulans yardımıyla Midilli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Afgan sığınmacının yoğun bakımda tedaviye alındığı; hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi. 

  Atina’daki kamptan iade kapsamında çıkartılan yine bir Afgan erkek, bu kez üzerinde benzin dökerek intihara teşeübbüs ettiği, polisin araya girmesiyle olayın büyümediği öğrenildi. Ayrıca bugün sığınmacıları Türkiye’ye götürecek feribotun limandan ayrılışı sırasında yüzerek önünü kesen 3 aktivistin, Yunan deniz polisi tarafından gözaltına alındığı kaydedildi. 

   

  ADALARDA PROTESTO 

  Yunanistan’ın İstanköy Adası’nda bekletilen bazı sığınmacıların Leros Adası’na getirilişi sırasında gerginlik çıktığı da belirtildi. 

  Leros Belediye Başkanı Mihalis Kolias, Meclis üyeleri ile birlikte ada halkını sakinleştirmeye çalıştığı ifade edildi. Bir meclis üyesinin vatandaşlar tarafından yerlerde sürüklendiği kaydedildi. Olayların büyümesini polisin güçlükle önlediği belirtildi. 

  Yunan medyası, her gün 200-250 arasında göçmenin Türkiye’ye iade edileceğini duyurdu. 

  Etiketler: izmir , Dikili , mülteci
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı