Gündem Haberleri

  Demirtaş: Kendi ayağımızla ifadeye gitmeyeceğiz

  AA
  19.04.2016 - 14:27 | Son Güncelleme:

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Dokunulmazlıklarımızı kaldırabilirler fakat tek bir arkadaşım kendi ayağıyla ifade vermeye gitmeyecek. Nasıl götürüyorlarsa kendileri bilirler. Bu iş öyle kolay olmayacak" dedi.

  Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis'te önümüzdeki hafta dokunulmazlıkların tartışılacağını, dokunulmazlık zırhına sığınan milletvekili olmadıklarını ifade etti. Demirtaş, kürsü dokunulmazlığı dışında bütün suçların dokunulmazlık kapsamı dışına çıkarılmasını, milletvekillerinin yargılanmasını istediklerini hatırlatarak, "HDP'nin teklifi budur. Şu gün getirsinler bütün grubumuzla evet oyu vereceğiz. AKP'nin teklifi tam bir kurnazlık. Mevcut dosyalar üzerinden hiçbiriyle ilgili tek bir tartışma yapılmadan tamamı kümülatif olarak kaldırılacak. Kimin için kaldırılacağı da bellidir. HDP içindir. Bunu zaten anlatıyorlar. Amaç HDP'lileri yargı önüne çıkarıp linç ettirmek" diye konuştu.

  İktidarın "toplumun gazını almak" dışında yaptığı bir şey olmadığını ileri süren Demirtaş, şunları söyledi: 

  "Biz mevzuyu çok abartacak değiliz. Kaldırmak istiyorlarsa parmak onların, kol onların. Kendileri bilir. Ama bunun siyasi vebali bizim olmayacak. Fiziken bedeli bize ödetmek isteyebilirler. Bundan kaçan yok. Özellikle Sayın Kılıçdaroğlu'nun şu tuzağı iyi görmesi, iyi hesap etmesi lazım. Bu tür ucuz, Anayasa'ya aykırı ahlaksız tekliflerde birleşirseniz yarın 'CHP kaldırdı' diyecekler. Bu tarihi vebale hiçbirimiz ortak olmayalım. Dokunulmazlıklarımızı kaldırabilirler fakat tek bir arkadaşım kendi ayağıyla ifade vermeye gitmeyecek. Nasıl götürüyorlarsa kendileri bilirler. Bu iş öyle kolay olmayacak. Siyasi faturasını siz ödeyeceksiniz. Siz mezarlığın yanından geçerken korkudan türkü söyleyen tiplersiniz, bizi mi korkutacaksınız. Bizi cezaevi, zindanla terbiye, tehdit etmeye kalkmayın. Biz halk için buradayız. Atacağınız her adıma karşı bizim de atacağımız adımlar vardır. Bütün seçenekler masada olacak."

  'SİLAHA, ŞİDDETE MEYLETMEYECEĞİZ'

  Demirtaş, korkması gerekenin kendileri olmadığını, doğru yerde durduklarını dile getirerek, "Başımıza ne getirirlerse getirsinler silaha, şiddete meyletmeyeceğiz" dedi.

  Ankara Garı'nda, 10 Ekim'de meydana gelen patlamaya ilişkin istihbarat raporunun çıktığını iddia eden Demirtaş, "Gözünüzün önünde, sizin bilginiz ve onayınızla katliamlar yapıldı bu ülkede. Var mı cesur bir savcı bunlara dava açacak?" diye konuştu. 
  Demirtaş, dokunulmazlıklara ilişkin yapılacak oylamanın, HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmaması değil başkanlık sisteminin oylaması olacağını savundu. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı