« Hürriyet.com.tr

Cunda’nın Ermeni lezzetleri

Ayvalık’ın tarihi Rum evleri, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, butik pansiyonları, sahil restoranlarıyla tatilcilerin gönlünü fetheden Cunda Adası’na gitmek için artık yeni bir sebebiniz var: İstanbul’da 30 yıldır meyhanecilik yapan Ermeni asıllı Telemak Berberyan’ın “Boncuk” restoranı.

İpek YEZDANİ / seyahat@hurriyet.com.tr
X

Cunda’ya Ayvalık merkezindeki Cumhuriyet Meydanı yakınındaki iskeleden kalkan motorlar ya da yine meydandan geçen dolmuşlarla 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Zeytinlik ve çamlıklarla çevrili Cunda’ya indiğinizde pek çok tarihi yapı göreceksiniz, şaşırmayın. Cundalılar bu dokunun korunması için yıllarca uğraş verdi. Ara sokaklara girin. Restore edilmiş yapıları, butik otelleri görün, Taksiyarhis, Agios Yannis ve Panaya kiliselerinden birine uğrayın. Aşıklar Tepesi’ndeki Necdet Kent Kütüphanesi’nin kafesinden günbatımını seyredin. Sonra sahile inin. Sahildeki restoranlar yıl boyunca açıktır.

 

Cunda lezzetlerini tatmak için hafta sonunda İstanbul’dan İzmir’den gelir müşterileri. Müdavimleri “Bay Nihat”ı tercih ederler. Kurucusu Nihat Bekit, 1978’den bu yana Cunda’ya damgasını vurmuş gerçek bir adalı. Spesiyalitesi çok, ama sakızlı ve baharatlı ızgara ahtapotu neredeyse bir başyapıt. Bay Nihat’ta yer bulamazsanız komşusu Nessos ve Deniz de gayet başarılı. Son zamanlarda Cunda’nın Ege ve Girit lezzetlerine İstanbul Ermeni mutfağı da eklendi.

 

Aileden lokantacı Telemek Berberyan, anneannesi ve teyzesinden öğrendiği lezzetleri adaya taşıdı. Mönüsünde Girit ve Osmanlı mutfağı da yer alıyor. Topik, içi patlıcan ezmeli, üstü yoğurtlu biber, asma yaprağında sardalye, Girit ezmesi, patates kroket derken mezelerin arasında kendinizi kaybedeceksiniz. Boncuk’ta balıklar ve deniz ürünleri de çok taze. Öyle ki biz Boncuk’ta kalamar, karides ve bilumum deniz ürününe doyamayıp her birinden iki tabak ısmarlıyoruz. Yemekten sonra tatlı olarak fırında sıcak helva faslını da atlamıyoruz.


Cunda’daki gecenizi Taş Kahve’de noktalayın. Sakızlı Türk kahvesi için. Cunda’da bir akşam yapılması gereken en önemli şeyleri yapmış olmanın rahatlığıyla artık evinize dönebilirsiniz.

Kaynak: İpek YEZDANİ / seyahat@hurriyet.com.tr

FestivalFestival
Dünyanın çeşitli yerlerindeki en ilginç festivaller
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en soğuk seyahat rotaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
ABD'nin utanç müzesi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Jet sosyetenin göz bebeği: Milyonerler adası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Safran tadında bir rota
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
2018’de mutlaka görmeniz gereken yerler