MERSİN HABERLERİ

Çevrecilerden tersane tepkisi

DHA
21 Haziran 2017 - 16:28Son Güncelleme : 21 Haziran 2017 - 16:28

Çevrecilerden tersane tepkisi

DHA


MERSİN'in Silifke İlçesi Seka Liman Sahası'nda yapılması planlanan tersane projesinin Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında bulunan bölgeye büyük zarar vereceğini dile getiren çevre örgütleri, bunun için hukuksal ve demokratik alanda mücadele edeceğini söyledi.
Silifke İlçesinde önceki gün Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılan tersane projesi nedeni ile çevre örgütleri temsilcileri Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir araya geldi. Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, dünyanın terk ettiği teknoloji özel sektörün ile bölgeye yatırımlar yapılmaya çalıştığını söyledi. Aslan, Seka Limanı bölgesinin 1990 yılında özel çevre koruma alanı, 1994 yılında da Ramsar A sınıfı sulak, alanı, 1996 yılında ise bölgenin tamamının 1'nci derece doğal SİT alanı olarak ilan edildiğini belirterek, "Söz konusu bölge sulak alanlar yönetmenliğine göre tampon bölgedir. Alanda hiçbir işletmecilik faaliyeti yapılamaz. Dolayısıyla burada tersane faaliyeti de hukuka aykırı olacaktır. 2005 yılında Danıştay'a açılan davada, Seka Liman sahasına yapımı planlanan tersaneni Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış Göksu Deltası'na, 1'nci derece tarımsal alan niteliğini korunacak alanlara, çevre ekosistem dengesine çevresel faktörler açısından olumsuz etki yaratacağı gerekçesiyle kurulmasına izin verilmemiştir" dedi.
Aslan, konuşmasının devamında, tersane de, proje kapsamında piyasanın arz ve talepleri üretimin yapılacağını kaydederek, "Tersanede ahşap, çelik, alüminyum ve polyester olmak üzere değişik hammaddeler kullanılarak değişik boylarda yat, tekne ve her türlü gemi inşası, bakım ve onarım işlemleri planlanmaktır. Ayrıca dış ülkelerde ömrünü dolduran gemilerin de sökümü yapılacak. Tersanenin inşaat ve işletme sırasında kullanılacak malzemeler sonunda meydana gelecek kimyasal ve fiziksel işlemlerde açığa çıkacak zehirli gazların, ağır metallerin yaratacağı hava, toprak ve deniz suyu kirliliği Göksu Deltasına, bölgenin turizmine, 1'nci derece tarımsal niteliği olan topraklara, insan sağlığına çok zarar verecektir. Göksu Deltası'na zarar verecek olan tersane yapımına karşıyız. Seka arazisinin sanayi çöplüğüne dönüşmesini istemiyoruz. Bunun içinde mücadelemizi hukuksal ve demokratik alanda sürdüreceğiz" diye konuştu.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)

FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çevrecilerden tersane tepkisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:07
  • Öğle
   13:20
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:10
  • Yatsı
   21:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı