Dünya Haberleri

DÜNYA

  Berlin çekilme takvimini açıkladı

  Hürriyet Haber
  18 Haziran 2017 - 22:44Son Güncelleme : 18 Haziran 2017 - 22:53

  ALMANYA Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, İncirlik Üssü’nde bulunan Alman askerlerinin haziran ayının sonuna kadar DEAŞ karşıtı koalisyonun uçuş planında yer aldığını söyledi.

  Leyen, Alman Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda, Alman askerlerinin İncirlik Üssü’nden Ürdün’ün El Azrak Üssü’ne taşınmasına ilişkin tam bir tarih vermenin zor olduğunu belirtti. Bu konuda kendileri için, Alman askerlerinin uçuş yapamadığı sürenin kısa tutulması ve askeri birliğin güvenliğinin önemli olduğunu ifade eden Leyen, “Haziran sonuna kadar DEAŞ karşıtı koalisyonun uçuş planında yer alıyoruz” ifadesini kullandı.

  YAKIT İKMAL UÇAKLARI

  Ardından yakıt ikmal uçaklarını en hızlı bir şekilde Ürdün’e taşıyacaklarını aktaran Leyen, bu uçakların temmuz ayının ikinci yarısında tekrar görev yapabileceğini kaydetti. Bakan Leyen, Tornado keşif uçaklarının ve bunların elde ettiği görüntülerin değerlendirildiği teknik teçhizatın taşınmasının ise karmaşık olduğunu kaydetti. Leyen, “Bu 2 ay, ağustostan eylüle kadar sürecek. Planlamalar göre Tornado keşif uçakları ekim ayında yeniden uçuşlarına başlayacak” şeklinde konuştu. Türkiye’nin, Alman milletvekillerinin üsteki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermemesi üzerine Alman hükümeti askerlerini üsten çekme kararı almıştı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı