ANKARA HABERLERİ

Bayındır Barajı içme suyu amaçlı kullanılsın

Hürriyet Haber
19.12.2017 - 16:09Son Güncelleme :

ASKİ’nin barajlardaki verilerine göre Ankara’nın susuz bir yaz geçireceğini öne süren Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada “Ankara barajlarında doluluk oranları yüzde 20 seviyelerindeyken, Bayındır Barajı’nın tekrardan içme suyu amaçlı kullanıma alınmasını talep ediyoruz” denildi.

Hürriyet Haber

Ankara’ya içme suyu temin eden Kavşakkaya, Elmadağ ve Akyar barajlarının kullanım dışı durumda, Çamlıdere ve Eğrekkaya barajlarında ise doluluğun sınır seviyelerde bulunduğuna dikkat çekilen yazılı açıklamada 2007 yılında yaşanan su sıkıntısı ve 2008’de Kızılırmak’tan yapılan bağlantı hatırlatıldı. ASKİ tarafından içme suyu temini amaçlı kullanılan Bayındır Barajı’nın 2011 yılında statüsünün değiştirilerek taşkın koruma amaçlı baraj haline dönüştürüldüğüne dikkat çekilen açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:

RANT YARATMA İDDİASI

“Bugün rekreasyon amaçlı kullanılan Bayındır Barajı’nın, su kütlesi civarında yapılması planlanan ve zengin kesme hitap edecek konut projelerinin peyzaj unsuru haline getirilmeye çalışıldığı açık şekilde görülmektedir. Şubemiz tarafından defalarca dava edilen ve Mavi Göl Projesi olarak tanıtılan Bayındır, Kutludüğün, Ortaköy mahallelerini kapsayan planlar ile Bayındır Barajı (Mavi Göl) etrafının yoğun yapılaşması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Ankara barajlarında doluluk oranları yüzde 20 seviyelerindeyken, Bayındır Barajı’nın tekrardan İçme suyu amaçlı kullanıma alınmasını, etrafında yoğun yapılaşma öneren tüm projelerin iptal edilmesini talep ediyor ve tüm Ankara halkını, hakkı olan Bayındır Barajı’nın zengin kesimlerin ve inşaat sermayesinin malı olmaması için mücadeleye davet ediyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bayındır Barajı içme suyu amaçlı kullanılsın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Aralık 2017 tarihinde saat 16 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayındır Barajı içme suyu amaçlı kullanılsın haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Mayıs 2018, Perşembe
 • İmsak
  03:32
 • Guneş
  05:20
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  20:11
 • Yatsı
  21:51
Sayfa Başı