GeriAvrupa Wilders’in başına 20 bin dolar ödül koydu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wilders’in başına 20 bin dolar ödül koydu

Wilders’in başına 20 bin dolar ödül koydu

Pakistan’ın ünlü kriket oyuncusu Khalid Latif, Hazreti Muhammed konulu karikatür yarışması düzenleyen Hollandalı aşırı sağcı politikacı Geert Wilders’in başına ödül koyduğunu açıkladı.

Twitter üzerinden bir video yayınlayan 32 yaşındaki kriket oyuncusu, “Ben Müslümanım. Peygamberimizle alay eden Wilders’in başına 3 milyon rupi (yaklaşık 20 bin dolar) ödül koyuyorum” dedi.
Bu arada dün Lahey Merkez İstasyonu’nda Wilders’e saldırı hazırlığında olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan kişinin de Pakistanlı olduğu ortaya çıktı. Polis güvenlik tehdidinin ciddi olduğunu söylüyor.
Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Ferdinand Grapperhaus, Wilders’e saldırı girişimi zannıyla gözaltına alınan kişiyle ilgili olarak, “Özgür bir demokrasiye sahibiz, bu tehdit dehşet verici” dedi.

Wilders’in başına 20 bin dolar ödül koydu

‘HEDEFİM WILDERS’
Wilders’a saldırı hazırlığında olduğu gerekçesiyle Hollanda’nın Lahey’de kentinde gözaltına alınan 26 yaşındaki Pakistan vatandaşı, Facebook hesabından paylaştığı Urduca videoda şunları söyledi:
“Şu an Hollanda’dayım. Karikatür yarışmasının yapılacağı parlamentoya yaklaşık 5 dakika uzaklıktayım. Peygamberimizle alay ediyorlar. Hedefim Wilders. Allah izin verirse başaracağım.”

POLİSE GÖRE TEHDİT ÇOK CİDDİ
Hollanda polisine göre, tehdit çok ciddi. Pakistanlı zanlının gözaltındaki sorgusu sürüyor. Polis, sürekli olarak savcılık ve Lahey Belediyesi ile istişare içinde olduklarını açıkladı. Zanlının Cuma günü hakim karşısına çıkması bekleniyor.
Pakistanlı zanlının Facebook profilinde, İslamabad Uluslararası İslam Üniversitesi öğrencisi olduğu yazılı.
Zanlının bir süre İtalya’da kaldıktan sonra, Almanya, Fransa ve Belçika’yı gezdiği, Pazartesi günü Amsterdam’a geçtiği belirlendi.
PVV lideri Wilders ise saldırı hazırlığındaki kişinin gözaltına alınmasını sevindirici bulduğunu vurgulayarak, “Bir karikatür yarışması nedeniyle ölüm tehditlerinin yağmur gibi yağması çılgınlık” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle