T-Mobile'e hacker şoku

Hürriyet Haber
05.10.2015 - 08:16 | Son Güncelleme:

ABD'nin en büyük kredi raporlama firmalarından Experian, 15 milyon T-mobile müşterisine ait kişisel bilgilerin siber hırsızlar tarafından çalındığını açıkladı.

Experian'dan yapılan açıklamada, son iki yılda T-mobile adlı GSM operatörüyle sözleşme imzalayan 15 milyon Amerikalının isim, doğum tarihi, adres, sosyal güvenlik, ehliyet ve pasaport numaraları gibi önemli bilgilerinin siber hırsızlarının eline geçtiği kaydedildi. Bu bilgilerin şifrelendiği ancak koruma zırhının delinebileceği belirtildi.

Açıklamada, 15 Eylül'de fark edilen saldırıda bütün data verilerin etkilenmediği, hırsızların müşterilerin banka ve kredi kartı bilgilerine ulaşamadıkları ifade edildi.

Hacker saldırısı T-Mobile'in ABD işlerini olumsuz şekilde etkilebileceği belirtildi.

T-mobile'nin Üst Düzey Yöneticisi John Legere, Experian'la ilişkilerini gözden geçirdiklerini ifade ederek, "Açıkçası, bu siber saldırıdan ötürü inanılmaz derecede kızgınım. Experian'la ilişkimizi dikkatli bir şekilde yeniden değerlendireceğiz. Ancak, şu anki önceliğim, etkilenen tüm müşterilere yardımcı olabilmek" değerlendirmesinde bulundu.

Connecticut Eyalet Savcısı George Jepsen da saldırıya ilişkin soruşturma başlatacağını duyurdu.

ABD'de siber saldırıların arkası kesilmiyor

Experian'a yönelik siber saldırı, ABD'de bu yıl tespit edilen onlarca "hacklenme" olayından sadece biri olarak kayıtlara geçti.

Ülkede şimdiye kadar siber saldırıya uğrayan diğer kuruluşlar arasında Amazon, Amerikan bankası JP Morgan, AT&T, Boeing, Cargill, Dow Chemical, DuPont, Ebay, Ford, General Motors, Motorola, Sony, Target gibi uluslararası şirketler de yer alıyor.

Ancak, bilgisayar korsanları sadece şirketleri ve tüketicileri hedef almıyor. ABD'de federal kurumlarda çalışanların güvenlik araştırmasını yapan ve performans değerlendirmelerini muhafaza eden ABD Personel Yönetim Ofisi (OPM) de geçen aylarda "hack"lenmişti. 21 milyondan fazla federal çalışanın kişisel bilgilerinin çaldığının ortaya çıkması, OPM Direktörü Katherine Archuleta'nın istifa etmesine neden olmuştu.

Bunun yanında ABD Gelirler İdaresi de 100 bini aşkın vergi mükellefine ait kişisel bilgilerin siber hırsızlar tarafından çalındığını duyurmuştu.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı