GeriAvrupa Merkel’in zirveden hiç umudu yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel’in zirveden hiç umudu yok

Merkel’in zirveden hiç umudu yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 28-29 Haziran’da Brüksel’de yapılacak Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde mülteciler konusunda tümüyle anlaşma sağlanmasını beklemediğini söyledi.

ALMANYA Başbakanı Merkel, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Berlin’de yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısında, İspanyol mevkidaşıyla AB Liderler Zirvesi’nde görüşülecek konuları ele aldığını belirtti. 

Bunlardan ilkinin AB’deki ekonomi ve para birliğinin geliştirilmesi olduğunu anlatan Merkel, bu konuda Fransa ile öneriler sunduklarını anımsattı.
Merkel, Euro Bölgesi’nin krizlere karşı daha dayanıklı hale gelmesi gerektiğini kaydetti.
Bir diğer konunun ise sığınmacılar olduğuna işaret eden Merkel, AB Liderler Zirvesi’nde iltica konusunda görüşülecek 7 yönetmeliğin hepsinde anlaşma sağlanmasını beklemediğini ifade etti. ‘İltica süreci’ ve ‘Dublin 4 düzenlemesi’ başlıklı yönetmenliklerde çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, “Bu konularda çözüm bulmak için zamana ihtiyacımız var” dedi.

SANCHEZ DESTEK VERDİ
Bundan dolayı AB üyesi ülkelerin, sığınmacıların geldiği ülkelerle ikili anlaşmalar yapmasından yana olduğunu kaydeden Merkel, bu konuda hükümet başkanları arasında sorumluluğun paylaşılabileceğini, bir AB ülkesinin hükümet başkanının, sığınmacıların geldiği 1 veya 2 ülke ile tüm AB adına müzakere yapabileceğini söyledi.
İspanya Başbakanı Sanchez de AB Liderler Zirvesi’nde Alman mevkidaşına destek vereceğini belirterek, sığınmacılara ilişkin sınamaya Avrupa’nın ortak bir cevap vermesi gerektiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle