GeriAvrupa 'Hükümetteki sığınmacı kavgası, beni endişelendiriyor'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Hükümetteki sığınmacı kavgası, beni endişelendiriyor'

'Hükümetteki sığınmacı kavgası, beni endişelendiriyor'

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, CDU ile CSU arasında sığınmacı ve iltica konusunda yaşanan tartışmanın kendisini endişelendirdiğini belirtti.

STEINMEIER, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, iki parti arasında yaşanan tartışmanın siyasi bedelinin şimdiden yüksek olduğunu ifade etti. Göç politikasının geleceğine ilişkin tartışma yapılmasının doğal olduğunu vurgulayan Steinmeier, “Ancak mevcut tartışmanın şekli ve keskinliği beni derinden endişelendiriyor” değerlendirmesinde bulundu.
Tarafların, her koalisyonda gerekli olan uzlaşmayı mümkün kılan dili kullanmalarını ümit ettiğini belirten Steinmeier, “Kamuoyu önünde karşılıklı sarf edilen sözlerden açılan yaralar zor iyileşir” ifadesini kullandı.
Tartışmanın, Avrupa Birliği’nde (AB) öngörülmeyen sonuçlara da yol açabileceği uyarısında bulunan Steinmeier, AB ülkelerindeki siyasetçilerin Avrupa’nın içinde bulunduğu krizde istikrar faktörü olan Almanya’nın da devre dışı kalması kaygısını taşıdıklarını, ancak bunun Almanya’da ‘kısmen endişe verici’ bir şekilde hafife alındığını kaydetti.

‘MERKEL’İN SÜRESİ DOLDU’
Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı ve iltica politikası konusunda kendi partisi içinde de eleştiriliyor. CDU ve CSU’daki muhafazakar siyasetçilerin yer aldığı ‘Değer Birliği’ (Werte Union) adlı oluşumun Baden-Württemberg Eyalet Başkanı Holger Kappel, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, Almanya’nın göç politikası ve sığınmacılar konusunda Avrupa’da tecrit edildiğini belirtti.
Merkel’in süresinin dolduğunu savunan CDU’lu Kappel, sığınmacı sorununun Avrupa düzeyinde çözülmemesi durumunda ulusal alanda bir çözüme gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle