GeriAvrupa Gabriel, Siemens Alstom’da iş buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gabriel, Siemens Alstom’da iş buldu

Gabriel, Siemens Alstom’da iş buldu

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eski lideri ve Almanya’nı eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Avrupa'nın önde gelen demiryolu, tren ve tramvay üreticisi Siemens Alstom’un yönetimine geliyor.

YENİ kurulan hükümette bakanlık görevi alamayan Gabriel, mecliste normal bir milletvekili olarak kalmıştı. Gabriel şimdi siyasetten, özel şirket yönetimine geçiyor. Avrupa'nın önde gelen demiryolu, ICE, TGV gibi hızlı tren ve tramvay üreticisi Alman Fransız işbirliği Siemens Alstom'u kontrol edecek. Gabriel'i Siemens, yönetim kuruluna atandı. Hissedarların da bu atamayı onaylaması gerekiyor. Gabriel bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacak.

ALSTOM YÖNETİMİ ONAY VERDİ
Siemens şirketi 11 üyeli yönetim kuruluna 6 üye atama hakkına sahip. Alstom şirketi de Siemens'in önerisine onay verdi. Yönetim kurulunun başkanı ise Siemens'in teknik bölümü eski başkanı Roland Busch.

YIL SONUNDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR
Gabriel ekonomi bakanlığı döneminde iki şirketin işbirliğinde aktif görev almıştı. İki şirketin birleşme sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanacağı bekleniyor. Siemens Alstom'un dünya çapında 62 bin 300 çalışanı var ve yıllık cirosu 15 milyar euro. Siemens ve Alstom'un birleşmesinin en büyük nedeni Çin'in demiryolu şirketi CRRC'ye karşı rekabet etmek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle