GeriAvrupa Danimarka’nın tek Türkiye kökenli milletvekili
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Danimarka’nın tek Türkiye kökenli milletvekili

Danimarka’nın tek Türkiye kökenli milletvekili

Danimarka Parlamentosu’nda tek Türkiye kökenli milletvekili olan Yıldız Akdoğan, partisi tarafından yeniden milletvekili adayı olarak gösterildi.

PARLAMENTOYA ilk kez 2007’de giren Sosyal Demokrat Parti’li Akdoğan, parti tarafından yapılan aday belirleme toplantısında, kendi bölgesinden yeniden milletvekili adayı olarak açıklandı. En son 2015’teki seçimlerde 4 bin 284 tercihli oy olarak parlamentoya girmeye hak kazanan tek Türkiye kökenli Akdoğan, “Gelecek seçimde oy beklentim minimum 4 bin 284 tercihli oy ama daha fazlasını isterim. Onun çalışmalarını yapıyorum. Çünkü tercihli oy, Danimarka politikasında çok önemli. Ne kadar tercihli oy alırsanız o kadar güçlü bir ses ile yankı yapabilirsiniz parlamentoda” dedi.
Partisi tarafından kendi bölgesi Kopenhag’dan yeniden aday gösterilen Akdoğan, “Şu anda partinin durumu kamuoyu yoklamalarına bakılırsa iyiye gidiyor. Kopenhag’da 4 milletvekili çıkaracağımız görülüyor. Ben tekrar 3’üncü sıradan meclise girmeyi hedefliyorum” diye konuştu.

‘BÜYÜK BİR DEĞİŞİM OLMAZ’
Yıldız Akdoğan, ‘Danimarka’da yabancılara ve sığınmacılara yönelik sert yasaların Sosyal Demokratların hükümete gelmesi durumunda yumuşayıp yumuşamayacağı’ ile ilgili soruya, “Büyük bir değişim olacağını tahmin etmiyorum, çünkü Danimarka halkının çoğunluğu şu andaki kurallardan memnun” yanıtını verdi.
Danimarka meclisinde tek yabancı kökenli kadın olduğunu belirten Akdoğan, bunun büyük bir sorumluluk olduğunu ve elinden geldiğince bu sorumluluğunu taşımaya çalıştığını söyledi.
Danimarka’da her 4 yılda bir yapılan parlamento seçimlerinin en geç 17 Haziran’da yapılması gerekiyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle