GeriAvrupa Benzin fiyatları düşüşte
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Benzin fiyatları düşüşte

Benzin fiyatları düşüşte
refid:29646563 ilişkili resim dosyası

Dünya petrol pazarında fiyatların düşüşü, Almanya’da araç sahiplerinin de yüzünü güldürüyor.

Almanya’da Hessen, Rheinland Pfalz ve Saarland’ın da aralarında olduğu eyaletlerde okul tatilinin başlamasıyla birlikte benzin fiyatların düşmesi, en çok araç sahiplerini sevindiriyor.

Petrol Ürünleri Birliği (MWV) Başkanı Christian Küchen, Berlin’de yaptığı açıklamada Super E10 benzinin yaklaşık 1,45; Dizel'in ise 1.15 Euro’dan satışa sunulduğunu belirterek, bu fiyatların geçtiğimiz yıl fiyatlarının yaklaşık 20 Cent daha altında olduğunu söyledi.

Petrol fiyatlarında gözle görülür bir rahatlama olduğuna dikkat çeken Küchen, “Dünya pazarına tek bir ülkenin etkili olması mümkün değil. Kaldı ki geçtiğimiz yıl tatil başlangıcında fiyatlar artmaşa başlamıştı. Şuan arzdan çok talep var. İran’ın tekrar petrol ihraç etmesiyle fiyatlar artabilir” dedi.

BENZİNLİKLER ARASINDAKİ FARK 15 CENT

Başkan Küchen, Almanya’da benzinliklerde 15 Cent'e kadar görülen fiyat farkının çetin rekabetle açıklanabileceğini belirtti. Diğer yandan 20 bin kişinin çalıştığı 12 Alman rafinerisinde benzin ve dizel satışları arttığı kaydedildi.

Asyalı rakiplerinin kapıda olduğunu kaydeden Başkan Küchen, rafinelerin geleceğin Avrupa Birliği’nin emisyon kuralları ve Almanya’nın çevre yasalarıyla da yakından alakalı olduğunu ileri sürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle