GeriAvrupa Almanya’da rekor! İstihdam 45 milyonu aştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da rekor! İstihdam 45 milyonu aştı

Almanya’da rekor! İstihdam 45 milyonu aştı

Almanya’da toplam istihdam, eylül ayında 45 milyon kişiyi geçerek rekor kırdı.

ALMANYA Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre, bu yılın eylül ayında ülkede mevsimsellikten arındırılmış istihdam, ağustos ayına göre yüzde 0,5 arttı. Eylülde istihdama katılan kişi sayısı 216 bin artarken, toplam istihdam 45 milyon 12 bin oldu.
Bu arada, iş gücü anketine dayanan geçici tahminlere göre, eylül ayında arındırılmamış rakamlarla 1,43 milyon işsiz belirlendi. Bir önceki aya kıyasla işsiz sayısı 44 bin (yüzde 2,7) azaldı.

Almanya’da rekor İstihdam 45 milyonu aştı

İŞSİZLİĞİN AZ OLMASININ NEDENİ; EĞİTİM
Almanya’da mevsimsel ve düzensiz etkilerden arındırılmış işsiz sayısı ise eylülde önceki aya kıyasla yaklaşık 8 bin kişi azalarak 1,45 milyon seviyesinde gerçekleşti. Ülkede eylül ayı arındırılmış işsizlik oranı ise 3,4 olarak ölçüldü.
Uzmanlar, Almanya’da mesleki eğitim, teorik eğitim ile pratik eğitimin birleştirilmesinin işsizliğin özellikle de genç işsizliğin düşük olmasında etkisinin büyük olduğunu ifade ediyor.
Ülkede eğitimin içeriğinin, talep odaklı ve esnek olarak sunulduğunu belirten uzmanlar, bu sayede şirketlerin kendi ihtiyaçları için iyi yetişmiş çalışanlar edindiğini ve gençlerin de firmalar için gerekli beceri niteliklerine sahip olabildiğini dile getiriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle