GeriAvrupa AfD’li politikacı ‘Kahraman’a ‘vatan haini’ dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AfD’li politikacı ‘Kahraman’a ‘vatan haini’ dedi

AfD’li politikacı ‘Kahraman’a ‘vatan haini’ dedi

Almanya’da anamuhalefet partisi AfD’nin gençlik teşkilatı yöneticisi Lars Steinke, Nazi lideri Hitler’e suikast düzenleyen von Stauffenberg’i “Vatan haini” ve “Korkak” olarak niteledi.

AŞIRI sağcı AfD’de Nazi dönemine sahip çıkma girişimlerine bir yenisi daha eklendi. AfD’nin gençlik teşkilatı Genç Alternatifler (JA) Aşağı Saksonya Teşkilat Başkanı Lars Steinke, 20 Temmuz 1944’te Hitler’e başarısız bir suikast düzenleyen kurmay albay Claus Schenk Graf von Stauffenberg’i “Vatan haini” olarak niteledi. Steinke, Facebook hesabında von Stauffenberg için “Bir korkağın utanç verici teşebbüsü” diye yazdı. 

Die Welt’in haberine göre Steinke, sosyal medya hesabındaki bu yorumu kendisinin yazdığını kabul etti. AfD ise her zamanki gibi, bunun AfD’nin politikasıyla bir bağı olmadığı açıklamasıyla yetindi.

AfD’li politikacı ‘Kahraman’a ‘vatan haini’ dedi
Kont Claus Von Stauffenberg (en solda), Hitler’e suikast düzenlemeden beş gün önce.

TEŞEBBÜSTEN SONRA İDAM EDİLDİ
Nazi diktatörü Hitler, Alman ordusunda kurmay albay olan von Stauffenberg’in de dahil olduğu üst düzey komutanlarla haftada iki kez karargahta toplanarak, savaşın son durumunu konuşuyordu. Bir gözü bantlı, tek kollu kurmay albay von Stauffenberg, sayısız suikastlardan kurtulan Hitler’i zaman ayarlı bir bombayla öldürme planı yaptı. 20 Temmuz 1944’teki toplantıda içinde bombanın bulunduğu çantayı Hitler’in masasının altına koyup karargahtan çıktı. Ancak Hitler bombanın patlamasına rağmen şans eseri kurtuldu. Von Stauffenberg idam edildi. Naziler, von Stauffenberg’i “Vatan haini” ilan etti. Savaş sonrası Almanyası ise von Stauffenberg’i kahraman ilan etti.

AfD’li politikacı ‘Kahraman’a ‘vatan haini’ dedi
Lars Steinke


Yorumları Göster
Yorumları Gizle