GeriAvrupa 7 kubbeli Brühl Camisinin kaba inşaatı tamamlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7 kubbeli Brühl Camisinin kaba inşaatı tamamlandı

7 kubbeli Brühl Camisinin kaba inşaatı tamamlandı

2 yıl önce ağustos ayında temeli atılan Almanya’nın Köln kentindeki İslam Toplumu Milli Görüş’e (IGMG) bağlı Brühl Camisinin kaba inşaatı tamamlandı.

SELÇUKLU ile Osmanlı mimarisinden izler taşıyan ve biri büyük, altısı küçük olmak üzere toplam 7 kubbesi bulunan caminin, gelecek yıl ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor.
IGMG Brühl Camisi Cemiyet Başkanı Osman Düzgün, caminin gerek dış gerekse iç mimarisinde Osmanlı hat sanatından örnekler yer alacağını, 700 metrekarelik dış cephe izolasyonunun ise özel olarak fırınlanan çevre dostu bir fayans kaplamayla tamamlanacağını söyledi.
Düzgün, “Toplam bin 200 metrekare kapalı alanı olacak camimiz bittiğinde, aynı anda bin kişi ibadet edebilecek. 165 araçlık park yeri, 10 derslik, spor ve konferans salonları, bayan ve gençlik lokallerinin yer alacağı kompleksi eksiksiz bir külliye şeklinde planladık” dedi.

7 kubbeli Brühl Camisinin kaba inşaatı tamamlandı

Kaba inşaatı biten cami için şu ana kadar bir milyon euro para harcandığını belirten Düzgün, hayırsever cemaatin yardımlarıyla inşaatı süren cami için henüz hiçbir banka kredisi kullanmadıklarını söyledi.
Brühl’de Alman toplumuyla sürdürdükleri iş birliğinin meyvesini bu camiyle aldıklarını ifade eden Düzgün, şöyle dedi: “Cami inşaat ruhsatı almamızda bizzat Bölge Valimiz Michael Kreuzberg, Belediye Başkanımız Dieter Freytag yardımcı olup camiyi yapmamız konusunda bizi cesaretlendi. Camimiz eski binasında halen her milletten Müslüman’a hizmet etmeye devam ediyor. Toplam üç yıl sürecek inşaat sonunda camimizi önümüzdeki yılın ramazan ayında açmayı planlıyoruz.”

7 kubbeli Brühl Camisinin kaba inşaatı tamamlandı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle