ANTALYA HABERLERİ

ATB Başkanı Uyardı: "Hayvancılığımızı kaybediyoruz"

Pelin GEL/HÜRRİYET
01.12.2017 - 16:35Son Güncelleme :

Hayvan ve karkas et ithali nedeniyle beli bükülen hayvan üreticisinin sorunları bitmek bilmiyor. Hayvancılığın temeli olarak görülen süte yapılan artış sonrası girdi fiyatlarının 3 kez zamlanması üreticiyi ve ülke hayvancılığını bitirme noktasına getirdi.

Pelin GEL/HÜRRİYET

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, kırmızı ette yaşanan sıkıntıyı bir kez daha gündeme taşıdı. Kısa süre önce süte gelen zammın yaklaşık 3 katı oranında girdi maliyetlerinin zamlandığını belirten Ali Çandır, “Sütteki sıkıntının artması mevcut hayvancılığımızın kısa sürede bitmesi demek. Biz hayvanı merada yayılırken görmek istiyoruz, vitrinde salınırken değil” dedi. ATB kasım ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında gerçekleştirildi. Meclisin ana konusu kırmızı et ve Antalya ilçelerinde yaşanan hortum felaketinden zarar gören üreticilerin durumu oldu.

ATB Başkanı Uyardı: Hayvancılığımızı kaybediyoruz
PÜF NOKTASI ÜRETİM

Uzun süredir gündemlerinde olan kırmızı etin çözüm bulunamayan sorun haline geldiğini dile getiren Çandır, “Bir yanda eti pahalı yiyen tüketici, diğer yanda ise ithalatla terbiye edilmeye çalışılan üretici bulunuyor. Bu konuda tek başına kazanacak ya da kaybedecek taraf yok. Girdi maliyetlerinin bu denli yüksek ithalata bağımlı halde bulunduğu bir dönemde büyükbaş hayvancılığı yapmak akıl karı görünmemekte. Üreticiyi üretimde tutacak kararlar bir an önce alınmalı, girdi maliyetleri düşürülmeli. Bu işin püf noktası üretim” dedi.

ATB Başkanı Uyardı: Hayvancılığımızı kaybediyoruz
AFETİN RAPORU 

Kasım ayının Antalya için afetlerle geçen bir ay olduğunu kaydeden Çandır, Antalya ilçelerinde yaşanan hortum felaketi sonrası üreticinin durumunu Antalya Tarım Konseyi’nce hazırladıkları raporla tarım paydaşlarına gönderdiklerini, gelecek görüşlerle raporu ilgili makamlara sunacaklarını söyledi. Raporda kısa ve uzun vadede yapılması gereken önerilerin yer aldığını ifade eden Çandır sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kısa vadede; üretimin devam etmesi için üreticilere yeterli miktarda acil nakit desteği sağlanmalı. Tarım Kredi ve Ziraat Bankası borçları üretim normale dönene değin ertelenmeli. Uzun vadede ise, sürekli tekrar eden afet bölgeleri havza sisteminde tespit edilip, bu bölgelerdeki tüm tarım alanlarında sigortalılık zorunlu hale getirilmeli. TARSİM mevzuatında fiziki olarak tarımsal üretim yapılan her alanda, niteliğine bakılmaksızın kapsayıcı yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Yeni oluşturulacak seralarda dolu riski için temperli sarsıntı ve darbelere dayanıklı cam ya da UV içeriği yüksek plastik örtüler kullanılması mevzuatla destekleme kapsamına alınmalıdır.”

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ATB Başkanı Uyardı: "Hayvancılığımızı kaybediyoruz" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Aralık 2017 tarihinde saat 16 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ATB Başkanı Uyardı: "Hayvancılığımızı kaybediyoruz" haberi güncellenecektir.ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
  • İmsak
    06:04
  • Guneş
    07:45
  • Öğle
    12:57
  • İkindi
    15:33
  • Akşam
    17:49
  • Yatsı
    19:18
Sayfa Başı