Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'da Zika virüsü alarmı

  Ahmet YILDIRIM / DHA
  30 Ocak 2016 - 15:46Son Güncelleme : 30 Ocak 2016 - 15:54

  Brezilya’da ortaya çıkan ve dünyaya yayılmaya başlayan Zika virüsü, Almanya’yı da alarma geçirdi.

  Federal Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; Almanya’da geçtiğimiz Ekim ayından bu yana Zika virüslü 5 vaka tespit edildi. Hastalığın hangi şehirlerde görüldüğü konusunda ayrıntı verilmedi.

  Uzmanlar şu ana kadar ortaya çıkan Zika virüsü olaylarının seyahat edenler tarafından Almanya’ya taşındığına dikkat çekerken, hastalığın yayılmasına neden olan Sarı humma sivrisinek türlerinin Almanya’da görülmediğine vurgu yapıyor.

  Zika Virüsü nedir, tedavisi var mıZika Virüsü nedir, tedavisi var mı?

  Hastalığı yaydığı belirtilen bir diğer sivrisinek türü olan Asya kaplan sivrisineğinin ise, sadece Almanya’nın güneyinde belirli noktalarda ve çok ender olarak görüldüğü için şu aşamada Zika virüsünün Almanya’da yayılma riskinin olmadığına vurgu yapılıyor.

  Ancak yıllar içerisinde Asya kaplan sivrisineğinin Almanya’da da yayılması durumunda hastalığın Almanya için de tehlike oluşturma riskinin bulunduğu hatırlatılıyor.

  Özellikle hamile kadınlar açısından risk oluşturan Zika virüsü, gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimi yavaşlatarak, doğan bebeklerin başlarının normalden küçük olmasına yol açabiliyor.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerika kıtasında bu yıl içerisinde 3-4 milyon kişinin Zika virüsüne yakalanabileceği uyarısında bulunmuştu.

  Hamilelere Zika virüsü uyarısıHamilelere Zika virüsü uyarısı

  Brezilya Zika virüsüyle savaşıyorBrezilya Zika virüsüyle savaşıyor
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı