Dünya Haberleri

DÜNYA

  Almanya'da eşcinsel evlilik kabul edildi

  Ali VARLI
  30.06.2017 - 10:17 | Son Güncelleme: 30.06.2017 - 10:57

  Almanya'da milletvekillerinin bugün eşcinsel evliliği yasallaştırmayı oyladı. Meclis, eşcinsel evliliği onayladı.

  Avrupa'da eşcinsel evliliğe onay veren 15. ülke Almanya oldu. Federal Meclis'te cuma günü yapılan oturumda eşcinsel evliliklerin önünün açılmasını sağlayan yasa tasarısı onaylandı. Oylamaya katılan 623 milletvekilinden 393'ü yasa tasarısına evet oyu kullandı. Böylece tasarı meclisten geçti. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) eşcinsel evlilikleri seçim programına almış, kurulacak olası koalisyon ortaklığında en önemli koşul olarak açıklamıştı.

  MERKEL AÇIKLAMASI HAREKETE GEÇİRDİ

  Başbakan Angela Merkel de katıldığı bir toplantıda eşcinsel evliliklere onay verilmesinin seçimlerden sonra kurulacak yeni mecliste ele alınabileceğini ve bunun vicdani bir konu olduğunu söylemişti. Merkel'in bu yaklaşımı üzerine harekete geçen SPD, Yeşiller ve Sol Parti, tasarıyı meclisin son oturumunda gündeme aldı. Mecliste tartışılan tasarıya, Hıristiyan Demokrat Birlik Partileri CDU/CSU adına konuşan milletvekilleri yasa tasarısının anayasa aykırı olduğunu belirterek ret oyu vereceklerini söylediler. SPD, Yeşiller ve Sol Parti temsilcileri ise lehte konuşma yaptı. Almanya'da 2001 yılında çıkarılan yasa ile eşcinsel birliktelikler kanıyordu. Şimdi ise eşcinsel evlilik yapan çiftler artık çocuk da evlat edinebilecek.

  Merkel oylamada yasanın çıkmaması yönünde oy kullandığını açıkladı. Kendisine göre evliliğin kadın ve erkek arasında olması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Merkel, bunun kişisel bir görüş olduğunu söyledi. Merkel kararın toplumsal barışa katkı sağlamasını umduğunu ekledi.

   

  Etiketler: ALMANYA , ALMAN , Eşcinsel
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı