« Hürriyet.com.tr

Alışveriş

Hürriyet Haber
X

Gümüşlük’te müzik akşamları başlıyor

Bodrum Klasik Müzik Derneği’nce 10 yıldır düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Festivali bugün başlıyor. Antik Taş Ocağı’nda 16 Ağustos’a kadar dokuz konser düzenlenecek. Açılışı bu akşam saat 21.30’da piyanist Gülsin Onay ve oğlu kemancı Erkin Onay yapıyor. Sonraki günlerde piyanist Yury Martynov, Mauricio Vallina, Aldo Ragone, Pierre Reach, Endellion yaylı çalgılar dörtlüsü, Boğaziçi Caz Korosu, Carlo Domeniconi-Derek Gripper gitar ikilisi konser verecek. Festival kapsamında ayrıca Adnan Saygun Piyano Yarışması düzenlenecek. Fazıl Say’ın da katılacağı ustalık sınıflarında genç müzikçilere piyano ve bestecilik alanlarında bilgi verilecek. (www.gumuslukfestival.org)

Sanki roman kahramanı

İbalişi Oxori (İbrahim’in Evi), Hemşin mimarisinin tipik örneklerinden. 1932’de Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı köylerden Mekaliskiriti’ye (Dikkaya) yapılmıştı. Yıllar içinde terk edildi, yıkılmaya yüz tuttu. Müzisyen Birol Topaloğlu bu evi satın aldı. Ustalar yapıyı söküp Artvin’in Arhavi ilçesinde, dere kenarındaki bir fındık bahçesinde yeniden inşa etti. Çevredeki yıkılmak üzere olan evlerden toplanan eski tahtalar, taşlar ve ateş tuğlalarıyla iki yılda, bir yaşam alanına dönüştü. Topaloğlu, el işi dantel perdeler, ahşap dolaplar, taş banyoyla evi dekore etti, ismini Ezmoce Köy Evi koydu. 12 odalı, 23 yataklı tesisin beş kişinin kalabileceği bir de serender bölümü var. Yıl boyunca açık pansiyon aynı zamanda yerel müzik çalışmalarının yapıldığı bir kültürevi. İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta, Kapise Deresi’nin yanı başında. Konaklama ücreti, kahvaltı dahil 90 TL. (Tel: 0545 2023911)

Kaz Dağları’nın yanı başında huzur bulun

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yer alan MRG Hotel, Kaz Dağları’nın yanındaki yeşil bahçesi ve tarihsel dokusuyla dikkat çekiyor. Otel kendi bahçesinin gülleriyle yapılan reçelleriyle iddialı. Bahçedeki Refet Restaurant’ın yemeklerinden de tadabilirsiniz. Konağın yanındaki binanın altında Gönenç Bar hizmet veriyor. MRG Hotel’e, deniz yoluyla Bandırma’ya gelindikten sonra yapılan bir saatlik otomobil yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Otel, Bursa’ya da kara yoluyla iki saat uzaklıkta. Otelde iki kişilik standart oda fiyatı kahvaltı dahil 65 Euro. (hotelmrg.com)

Çocuklu aileler için ideal

Güral Premier Hotel Tekirova, çam ormanları içinde doğa ile iç içe konumlanmış. Kum ve çakıl karışımı geniş plajıyla dikkat çekiyor. Tesis bahçe içerisinde 2, 3 katlı birbirinden bağımsız binalardan oluşuyor. 2 katlı binalarda bulunan havuzlu deluxe odaların balkonlarından havuzlara ulaşılabiliyor. Tesiste özellikle çocuklara hitap eden bir aquapark bulunuyor. Ayrıca iki ayrı büyük ve bir çocuk yüzme havuzu var. Restoranlarda Türk ve dünya mutfağından seçenekler sunuluyor. Irish Pub, akşam şovları için tasarlanmış anfitiyatro, açık ve kapalı diskodan da yararlanabilirsiniz. Yenilenmek ve arınmak isteyenler için ise uzman kadrosuyla Quu SPA hizmet veriyor. Tam pansiyon hizmet veren otelde minumum 4 gece konaklamanın fiyatı kişi başı 467 TL. (www.guralpremier.com)

Gökova Körfezi’nin saklı mabeti

Golden Key Bördübet, Gökova Körfezi’nin Bördübet Koyu’nda. Ormanın içerisinde dere ile denizin kesiştiği noktada. Kuş cıvıltıları eşliğinde tatil yapabilir, kaplumbağaları, balıkları, ördekleri, kuğuları seyredebilirsiniz. Kahvaltıda çevre köylerden gelen tereyağı, zeytin, yumurta, peynir çeşitleri, otelin organik bahçesinden toplanan taze domates, biber, ev yapımı turunç ve reçeller var. Bördübet Deresi’nde tekneyle başlayan yolculuk sonunda otelin sahiline, Gökova’nın derin mavisine ulaşıyorsunuz. Burada Gökova Körfezi’nin koylarını seyredebilirsiniz. Günbatımını seyretmek içinse sahildeki ada tepesine çıkabilirsiniz. Sahilde Türkiye’de yeni tanınan bir su sporu olan SUP yapma olanağınız da var. Her bir odasında kuş motifi kullanılan Golden Key Bördübet’te iki kişi yarım pansiyon konaklamanın fiyatı 230 Euro’dan başlıyor. (www.goldenkeyhotels.com)

Kaynak: