« Hürriyet.com.tr

215 bin dolarlık parfüm

‘Herkesin kokusu ayrıdır’ derler ama sezonluk moda parfümlerle artık herkes aynı kokar hale geldi, tabii eğer Clive Christian No.1 kullanmıyorsanız... Dünyanın en ünlü ‘burnu’ Roja Dove’un yarattığı bu özel parfümden yılda yalnızca bin adet üretiliyor, 20 ml’si 674 dolara satılıyor. Yalnızca on adet üretilen özel versiyon şişenin fiyatıysa 215 bin dolar

A Plus-Cahit AKYOL-Zeynep BİLGEHAN
X

Her şey 1999’da ünlü mutfak ve iç mekan tasarımcısı Clive Christian’ın Londra merkezli ‘Crown Perfumery’i satın almasıyla başladı. Kraliyet Parfümerisi anlamına gelen ve tarihi 1872’ye dayanan bu dükkan, ilk açıldığında yalnızca korse üretiyordu. Daha sonra kraliyet ailesinin resmi parfümcüsü olarak nam saldı. Clive Christian, şirketi devraldıktan sonra dünyanın en ünlü parfüm yaratıcısı Roja Dove’yle güçlerini birleştirdi. İkili bir araya geldiğinde tek bir kriterleri vardı; yaratacakları ürün için paranın lafı olmamalıydı! Bunun üstüne Roja Dove hazine sandığını açtı ve koleksiyonundan dünyanın en nadir ve değerli kokularını çıkardı: 6 bin Euro’luk gül yağı, kilosu 11 bin Euro’ya satılan menekşe kökü, Hindistan’dan yasemin ve bir damlası için 170 filiz gereken İtalyan tarçın gülü... Karışımın mükemmel parfüm haline gelmesi tam altı ay sürdü. Sonunda ortaya 30 ml’si 674 dolara satılan ‘Clive Christian No.1’ çıktı.

KATIE HOLMES DÜĞÜNÜNDE SÜRDÜ

Parfümün erkek versiyonu altın renkli, kadınlarınkiyse fildişi opak şişede. Fakat içi kadar dışı da özel olsun isteyenler için parfümün beyaz pırlantayla bezeli kristal şişelileri de var. Fiyatı 4 bin 236 dolar olan bu versiyon siyah abanoz ağacından yapılmış şık kutusunda ipek bir eşarba sarılı olarak veriliyor. Parfümden her yıl yalnızca bin adet üretiliyor. Talep yoğun olduğundan uzun bir bekleme sırasına giriliyor. Parfüm, ünlü isimler tarafından kapışılıyor; Sir Elton John’un kokusunu parfüm şeklinde bir şişede aldığı, Katie Holmes’un Tom Cruise’la evlenirken düğünde Clive Christian No.1 sürdüğü biliniyor. Parfüm Amerika ve Avrupa’daki seçkin butiklerde satılıyor.
Clive Christian, geçen yıl özel bir seri daha hazırladı: Clive Christian No.1 Imperial Majesty Edition. Yalnızca Londra’daki Harrods’da sergilenen bu versiyonun 500 ml’sinin fiyatı 215 bin dolar. Parfümün şişesi Fransız Baccarat kristallerinden yapılıyor. Şişenin boynu, İngiltere Kraliçesi’nin tacından esinlenilerek 18 karat altın ve beş karat parlaklıkta muhteşem kesimli pırlantadan. Bu kısmın etrafına daha sonra sahibinin adı yazdırılabiliyor. Parfüm, size kadife bir yastık üzerinde, abanoz ağacından yapılmış, altın ve platinle süslü bir kutuda teslim ediliyor. Bu parfümden 5’i saklanmak üzere yalnızca
10 adet üretildi.

Lüks ihtiyaç molası

Amerikan Kohler markası, lüksü tuvaletinden de eksik etmek istemeyenler için ‘Numi’ adını verdiği özel bir klozet üretti. Fiyatı 6 bin 390 dolar olan bu klozetin tuvalete gitme sıklığınızı artıracak özellikleri var. Örneğin klozet, harekete duyarlı sistemiyle, nerede ayakta durduğunuzu anlıyor. Yaklaştığınızda kapağı açılıyor ve sifon da otomatik çalışıyor. Tuvalet, önceden programlanmış müzik listenizi veya şarkınızı da otomatik olarak çalıyor. Tuvaleti daha konforlu hale getiren bir diğer özellik de klozetin oturağının ısınabiliyor olması. Üstelik  klozetin altındaki delikler de ayaklarınıza sıcak hava üflüyor.

Jet setin oteli tadilata giriyor

Müdavimlere kötü haber... Paris’in en lüks oteli olarak ün salan Ritz Oteli gelecek yaz eşi benzeri görülmemiş bir yenileme çalışması için iki yıllığına kapanıyor. Yenileme çalışmaları kapsamında 160 oda ve süit geleneksel görünümlerinden bir şey kaybetmeden en yeni teknolojilerle donatılacak. Place Vendome’da yer alan beş yıldızlı otelin yönetimi, yenileme kararını bu yıl başında Fransa’nın ‘en lüks rotaları’ listesinde yer alamayınca aldı. Bir zamanlar Charlie Chaplin, Coco Chanel ve Ernest Hemingway gibi isimlerin, şimdilerdeyse Paris Hilton ve Gisele Bündchen’in müdavimi olduğu otel en son 1979’da elden geçirilmişti. 1898’de Cesar Ritz ve şef Auguste Escoffier tarafından kurulan otel aynı zamanda iki Michelin yıldızlı L’Espadon restoranına ve Ritz-Escoffier yemek okuluna da ev sahipliği yapıyor. Renovasyon boyunca restoran ve okul da kapalı olacak.

Kaynak: A Plus-Cahit AKYOL-Zeynep BİLGEHAN

GezginGezgin
Bir çocuğun boyama kitabından çıkmış bir ada: Burano
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en tehlikeli havaalanları
YazYaz
Batı Karadeniz'in incisi, Türkiye'nin turizm cenneti oluyor!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hong Kong'un ilginç kapsül evleri
YazYaz
Mavi cennet Kaş’a yolculuk
GezginGezgin
Dünya barışı için yollara düşen gezgin