Gastronomi kazanında kaynayanlar

Güncelleme Tarihi:

Gastronomi kazanında kaynayanlar
Oluşturulma Tarihi: Nisan 01, 2023 07:00

Happy Moon’s ve Help Steps’ten afet bölgesindeki kadınlara destek... Şef Somer Sivrioğlu’nun ramazan için hazırladığı tarif videoları yayında... Nar ekşisi yönetmeliği değişti... Oligark’ta baharı karşılayan yemekler... Beta Tea’den iftar menüsü... Jumbo Patisserie’den yeni tatlılar... Yeme-içme dünyasından haberler...

Haberin Devamı

SOMER ŞEF’TEN İFTARLIK TARİFLER

Mutfak gereçleri markası Russell Hobbs ve yazarımız şef Somer Sivrioğlu, ramazan sofralarını süsleyecek tarifler için bir araya geldi. Yemekler, markanın pratik pişiricisi ‘SatisFry Air&Grill Multi Cooker’ kullanarak hazırlandı. Bu ürün, sıcaklığı ve pişirme şeklini tek bir dokunuşla ayarlayan dokunmatik ekranıyla öne çıkıyor. Somer Şef’in anlatımıyla kuzu omuz, pavlova tatlısı ve falafel tariflerinin videolarını Russel Hobbs Türkiye YouTube sayfasında izlemek mümkün.

BAHAR TATLARI YENİ MENÜDE

Gastronomi kazanında kaynayanlar


Kuruçeşme’de, denize nazır konumuyla öne çıkan Oligark İstanbul, baharı yeni menüyle karşılıyor. Yönetici şef Şaban Gülmez’in hazırladığı seçenekler arasında avokadolu deniz ürünleri, trüf aromalı mercimek fava eşliğinde ızgara ahtapot, deniz ürünlü linguini, Trakya kuzu omuz ile fıstıklı ve çikolatalı soğuk baklava gibi çeşitler var.

Haberin Devamı

TARİHİ HANDA YEMEK...

Beta Tea, Eminönü’nde 16’ncı yüzyıldan kalma bir bina içindeki Beta Yeni Han’da iftar menüsü servis ediyor. Menüde iftariyelik tabağı, ara sıcaklar, ızgara çeşitleri ve sadece bu aya özel hazırlanan reyhan şerbeti var. Burada baharattan kuruyemişe, çikolatadan lokuma, çaydan kahveye pek çok ürün alışverişi yapmak da mümkün. Ayrıca 200 lira üzeri alışverişe baskılı kupa, 300 lira üzeri alışverişe demlik, 400 lira üzeri alışverişe cam demlik, 500 lira üzeri alışverişe demlik hediye ediliyor.

BU ADIMLAR YARDIM AMAÇLI

Happy Moon’s ve Help Steps uygulaması deprem bölgesindeki kadınların hayatlarını yeniden inşa edebilmeleri için ortak bir proje başlattı. Akıllı telefonlara ücretsiz indirebildiğimiz Help Steps, gün içinde attığımız adımları sayıyor. Gün sonunda saat 24.00 olmadan uygulamaya girip ‘Adımlarımı HS’ye çevir’ butonuna basıyoruz. Adımlarımız HS puanına dönüşünce dilediğimiz bir derneğe, sivil toplum kuruluşuna veya yardım kampanyasına bağış yapmış oluyoruz. Happy Moon’s ortaklığında başlayan yeni projeyle gün içinde attığımız bu adımlar Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) aracılığıyla deprem bölgesindeki kadınların yararına bağışlanabiliyor. Sistem şöyle çalışıyor: Help Steps uygulamasını indirip Happy Moon’s koduyla üye oluyoruz. Happy Moon’s şubelerinde masalardaki Happy Moon’s-KEDV kampanyasının QR kodlarını telefonumuza okutuyoruz. Happy Moon’s bizim adımlarımızla KEDV’nin deprem bölgelerindeki kadınlar için ‘Kadınların Liderliğinde Hayat Yeniden Yeşerecek’ kampanyasına destekte bulunuyor. Bu anlamlı proje üç ay sürecek.

Haberin Devamı

NAR EKŞİSİ İÇİN YENİ KARAR

Gastronomi kazanında kaynayanlar


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yeni karara göre nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimler kullanılan nar ekşisi benzeri ürünler, yurtiçinde piyasaya sunulamayacak. Nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek.

RAMAZAN İÇİN İKİ ÖZEL TATLI

Gastronomi kazanında kaynayanlar


Jumbo geçen yıl Göktürk ve Etiler’deki mağazalarında Fransız usulü pastane ürünleri sunmaya başlamıştı. Şefleri Kübra Yaman, şimdi de ramazan ayına özel klasik Türk tatlılarını Fransız teknikleriyle buluşturduğu iki tarif geliştirmiş. İlki, çıtır baklava hamuru, Antep fıstığı ve manda kaymağıyla dışı çikolata kaplı baklava... Diğeriyse hurmadan yapılan kek, ezme ve mus katmanlarıyla hazırlanan, hurma görünümündeki pasta. Bu tatlıları mağazalarından satın alabilirsiniz.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!