YALOVA HABERLERİ

Yürüyen Köşk'e ziyaretçi akını

DHA
28.03.2017 - 11:57Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dünyaya verdiği çevre dersinin anıtı Yürüyen Köşk'e ilgi giderek artıyor.

1930 yılında Atatürk, mütevazı çiftlik evine değen çınar dalını kestirmemek için tramvay rayları üzerinde binayı 4.80 m kaydırtmıştı. Aslında evi yeniden yapmak daha kolaydı ancak verilmek istenen mesaj çok önemliydi ve köşk kaydırıldı. O yıllarda henüz çevre sorunları gündemde değildi. Mütevazı çiftlik evi o tarihten sonra Yürüyen Köşk olarak anılmaya başladı. Tema Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan, Yürüyen Köşk’e olan ziyaretçi akınıyla ilgili, “Çevre sorunları dünyanın başına dert olmaya başladığı, iklim değişikliklerinin baş gösterdiği, susuzluğun, açlığın giderek yayıldığı dünyamızda Atatürk’ün verdiği mesajın önemi daha da artıyor” dedi.

Köşke yurdun dört bir yanından turlar düzenleniyor, öğrenci grupları başta olmak üzere her yaş grubundan insanlar akın akın Yürüyen Köşk'e geliyor.

Öte yandan Yalova Belediyesi’nin Anıtlar Kurulu’nun onayını alarak Yürüyen Köşk civarında yaptığı düzenlemeler devam ediyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yalova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yalova ilinden Yürüyen Köşk'e ziyaretçi akını hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 11 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yürüyen Köşk'e ziyaretçi akını haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı